Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok telefonicky hovorili o posilňovaní ukrajinskej obrany, zneškodňovaní mín a úlohe Chorvátska v realizovaní mierového plánu, ktorý má ukončiť ruskú vojenskú inváziu na Ukrajine. 

„Dohodli sme sa na konkrétnych rozhodnutiach, ktoré sa týkajú posilnenia ukrajinskej obrany, ako aj usporiadania medzinárodnej konferencie o odmínovaní. Dohodli sme sa na úlohe Chorvátska, akú zohrá pri realizácii mierového plánu,“ napísal Zelenskyj na Twitteri.

Ukrajinský prezident vyzval na zorganizovanie celosvetového mierového summitu túto zimu, kde by predstavil svoj návrh na ukončenie vojny, nazývaný aj „recept na mier“ (Peace Formula).

Chorvátsky premiér vyjadril podporu Ukrajine

Tento mierový plán zahŕňa stiahnutie ruských vojakov z medzinárodne uznaného územia Ukrajiny. To by znamenalo, že Rusko sa vzdá štyroch oblastí, ktoré anektovalo v septembri, a Krymského polostrova, ktorý okupuje od roku 2014.

Zelenskyj zablahoželal Chorvátsku k členstvu v eurozóne a schengenskom priestore od 1. januára a Plenkovič zopakoval, že Chorvátsko podporuje začlenenie Ukrajiny do Európskej únie.

„V telefonickom rozhovore s prezidentom Zelenským som vyjadril podporu Ukrajine, ukrajinským obrancom a ľuďom, ktorí výnimočným spôsobom vzdorujú ruskej agresii. Chorvátsko stojí solidárne pri Ukrajine a podporuje jej európsku cestu,“ napísal Plenkovič na Twitteri.

Ďalšie dôležité správy

EBE 26 Elmau - Na snímke zľava americký prezident Joe Biden a nemecký kancelár Olaf Scholz počas bilaterálneho stretnutia na summite G7 s lídrami kľúčových spojencov USA na zámku Elmau v Bavorských Alpách v nedeľu 26. júna 2022. Západ musí zostať jednotný čo sa týka postoja proti ruskej agresívnej vojne na Ukrajine. V nedeľu to vyhlásil americký prezident Joe Biden po stretnutí so Scholzom. FOTO TASR/AP

President Joe Biden and German Chancellor Olaf Scholz speak during a bilateral meeting at th
Neprehliadnite

USA a Nemecko poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc, vrátane obrnených vozidiel