V Chorvátsku dnes zatkli niekdajšieho podpredsedu vlády Tomislava Tolušiča. Informovali o tom miestne médiá.

Prezentoval cudziu vinicu ako svoj vlastný pozemok

Podľa serveru Index.hr je Tolušić podozrivý z najmenej dvoch podvodov, ktoré sa týkajú jeho vinárstva.

Pri prvom z nich si podľa obžaloby podal žiadosť o európsku dotáciu, v ktorej prezentoval cudziu vinicu ako svoj vlastný poľnohospodársky pozemok. Pri druhom predstieral, že vlastní hotovosť potrebnú na podanie žiadosti o inú subvenciu.

Spolu s exministrom bol dnes podľa médií zatknutý v meste Virovitica vo východnom Chorvátsku tiež pracovník štátnej agentúry, ktorá má na starosti vyplácanie dotácií v poľnohospodárstve, rybárstve a rozvoji vidieka. Je podozrivý, že podvrhnuté žiadosti o dotácie pre Tolušičovo vinárstvo Apolitico schválil.

Dvojicu teraz v Záhrebe vypočujú pracovníci únijnej prokuratúry, ktorí môžu následne podať žiadosť chorvátskym úradom o ich vzatie do väzby.

Činnosť začal úrad vlani v júni

Tolušić vykonával funkciu ministra pôdohospodárstva v rokoch 2016 až 2019 pod súčasným premiérom Andrejom Plenkovičom, obaja sú členmi najsilnejšej vládnej strany Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ).

Podľa denníka Jutarnji list figuruje Tolušić ako podozrivý tiež v ďalšej kauze dotačných podvodov, kvôli ktorej bol v januári tohto roka zatknutý bývalý minister pre územné plánovanie Darko Horvat.

Na činnosti európskej prokuratúry sa podieľa 22 členských štátov Európskej únie vrátane Česka, činnosť úrad začal vlani v júni. Jej úlohou je vyšetrovať a stíhať trestné činy proti finančným záujmom EÚ, teda predovšetkým zneužívanie fondov EÚ, ale aj veľké cezhraničné podvody s DPH či financovanie medzinárodného terorizmu.

Ďalšie dôležité správy

Nákup a porovnávanie cien potravín v Maďarskom Gyóri.
Na snímke pumpa Mol a cena benzínu v Maďarsku.
Neprehliadnite

Chorvátsko má zaplatiť MOL-u 235 miliónov dolárov. Vychádza to z rozhodnutia tribunálu ICSID