Chorvátsko sa po dvoch koronavírusových rokoch teší z dobrého začiatku letnej turistickej sezóny, tento rok by podľa zástupcov miestneho cestovného ruchu mohol byť rekordný. Do krajiny v prvom polroku prišlo medziročne o 120 percent viac turistov, uviedol Chorvátsky zväz cestovného ruchu (HTZ).

Cez prvý júlový víkend pobývalo v Chorvátsku 640-tisíc turistov, čo sa hodnotí ako dobrý začiatok letnej sezóny. Turistická brána predpokladá, že v júli a auguste sa bude v tejto štvormiliónovej krajine pri Jadranskom mori denne zdržiavať vyše milióna turistov, uvádza agentúra APA.

V prvých šiestich mesiacoch roka prišlo do Chorvátska 5,7 milióna turistov, počet prenocovaní sa potom medziročne zvýšil o 107 percent na 24,7 milióna. Čísla sa priblížili dobe pred vypuknutím pandémie covidu-19. Počet príchodov je na 83 percentách a počet prenocovaní na 94 percentách prvej polovice roka 2019.

Väčšina prenocovania pripadla na hostí zo zahraničia. Z nich najviac trávili noci v chorvátskych ubytovacích zariadeniach Nemci, Rakúšania, Slovinci a Poliaci.

Ministerka cestovného ruchu Nikolina Brnjacová je s doterajšími číslami spokojná. „Aktuálne výsledky sú takmer na úrovni roku 2019. Veľmi nás teší veľký záujem o Chorvátsko ako o jednu z najžiadanejších turistických destinácií v Európe, "uviedla ministerka.

Ďalšie dôležité správy

Grécko
Neprehliadnite

Najlacnejšie vychádza dovolenka v Grécku a Turecku, Chorvátsko zdraželo