Rusko v pondelok obvinilo Chorvátsko z protiruskej politiky a ničenia bilaterálnych vzťahov, pretože nepovolilo ,,humanitárny" let pre 24 ruských diplomatov a zamestnancov ruského veľvyslanectva, ktorí boli začiatkom apríla z Chorvátska vyhostení. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a HINA.

Rusi nedostali povolenie na let

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v pondelok vyhlásila, že Chorvátsko ,,systematicky ničí bilaterálne vzťahy".

,,Tento neľudský a cynický prístup k našim krajanom nezostane bez odpovede," dodala Zacharovová. Podľa hovorkyne ruského rezortu diplomacie totiž Chorvátsko ,,nediplomatickým spôsobom" nepovolilo Moskve zorganizovať let, ktorým by z krajiny vyviezla veľkú skupinu zamestnancov ruského veľvyslanectva v Chorvátsku.

,,Hovoríme pritom o ľuďoch, ktorým sama chorvátska vláda bezdôvodne prikázala opustiť krajinu," uviedla Zacharovová.

Zrejme odišli cez Srbsko

Chorvátsko nasledovalo kroky mnohých európskych krajín a 11. apríla vyhostilo pre ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu 18 ruských diplomatov a šesť administratívnych zamestnancov ruského veľvyslanectva. Tí mali opustiť Chorvátsko najneskôr do 25. apríla.  

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič v pondelok označil vyjadrenie Zacharovovej za ruskú propagandu, pričom uviedol, že vyhostení Rusi už krajinu opustili a spravili tak pravdepodobne cez Srbsko.

,,(Rusko) napadlo Ukrajinu, ktorá je našou spriatelenou krajinou, dochádza k zabíjaniu žien a detí a my na to reagujeme tak, ako väčšina krajín," uviedol Plenkovič.

Ďalšie dôležité správy

vládne letisko Vnukovo 2 v Moskve lietadlo s ruskými diplomatmi a ich rodinami po prílete z USA
Neprehliadnite

Chorvátsko označilo 18 ruských diplomatov za nežiadúce osoby