Letná sezóna v Chorvátsku vrcholí. Tržby z turizmu sa tento rok pohybujú na rekordných úrovniach. O 10 percent prekročili aj tie z roku 2019, ktorý bol doposiaľ považovaný za najsilnejší. Krajina je na turizme a cestovnom ruchu závislá.

Obavy z toho, že koronakríza zasiahne do cestovateľského správania a návykov návštevníkov, už nemusia mať. V minulom roku navštívilo Chorvátsko 7,4 milióna turistov. V septembri 2020 to bolo 536-tisíc, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 pokles o 76,5 percenta. Zvyšok roka 2020 sa tiež niesol v znamení poklesov. Prenocovaní v hoteloch a iných druhoch ubytovacích zariadení zaznamenali lokálni podnikatelia až o takmer polovicu (49 %) menej. Potvrdili to dáta zo systému e-visitor.

Rekordy už v polovici augusta

Do polovice augusta zaznamenalo chorvátske ministerstvo cestovného ruchu 55,3 milióna registrovaných turistov, ktorí si v krajine zaplatili ubytovanie a nocľah minimálne na jednu noc. Čísla v tom období presiahli rok 2020 o vyše pol milióna. Z počtu 55,3 milióna ubytovaní patrilo 46,6 milióna ubytovaných zahraničným dovolenkárom. Zvyšných 8,7 milióna tvorili chorvátski turisti.

Top destinácie vtedy a dnes

V rekordnom roku 2019 si najpoprednejšie miesto v obľúbenosti držala Istria. Tak to bolo napokon aj v roku 2020.

Zmrzlináreň v centre Bratislavy. Na snímke majitelia Cuneyt Memeti a Jana Memeti.
Neprehliadnite

Máme najdrahšiu zmrzlinu na Slovensku. Nie je to hanba, mala by stáť ešte viac

Podľa údajov Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) na Slovensku, klesol minulý rok počet dovolenkujúcich. Krajinu navštívilo len 108-tisíc Slovákov. Počet slovenských jachtárov napriek všetkému vzrástol o osem percent, uviedol koncom augusta minulého roka Dubravko Miholić, riaditeľ CHTZ.

Špeciálne linky do Chorvátska

Dve sezónne linky zo Slovenska zastrešil dopravca AirExplore, ktoré spúšťal v spolupráci s cestovnou kanceláriou Pelikán. Tá potvrdila, že linka z Bratislavy do Splitu bola minulý rok jedna z najobľúbenejších. „Aj vďaka nej sa Chorvátsko stalo minulé leto jedinou destináciou, ktorá napriek pandémii rástla,“ konštatovala Katarína Šuchterová z CK Pelikán.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa