Chorvátsko od štvrtka rozšíri možnosti pre príchod turistov do krajiny bez toho, aby museli do karantény. Takýto vstup bude možný s negatívnym výsledkom už nielen výlučne PCR testu, ale aj testu antigénového, s platným potvrdením o prekonaní choroby covid-19 alebo s potvrdením o očkovaní. Informoval o tom v stredu minister vnútra Davor Božinović.

Chorvátska vláda sa tak rozhodla nečakať na rozhodnutie Európskej únie ohľadom takzvaných covidových pasov, konštatujú miestne médiá. Úrady tiež nebudú robiť rozdiely medzi vakcínami, ktorými budú prichádzajúci turisti očkovaní. Môže teda ísť nielen o látky, ktorých použitie už odporučila Európska agentúra pre lieky (EMA), ale aj o ruský preparát Sputnik V alebo o niektorú vakcínu čínskych spoločností.

WA 36 Mykonos - Ľudia, niektorí s ochranným rúškom na tvári,  sa zhromaždili v časti Little Venice (Malé Benátky) na gréckom ostrove Mykos v nedeľu 16. augusta 2020. Rozhodnutie gréckej vlády zaviesť regionálne obmedzenia a zakázať nočnú prevádzku reštaurácií a barov v niektorých najvyhľadávanejších dovolenkových destináciách nahnevalo majiteľov týchto podnikov. Nepáči sa to podnikateľom, zvlášť na ostrovoch, ako je Mykonos, pre ktorých je letná turistická sezóna kľúčová. Mykonos je príkladom da
Neprehliadnite

Európe hrozí ďalšia stratená letná turistická sezóna

"Pre naše úrady je dôležité iba to, aby hostia, ktorí prídu, mali ochranu, a sezóna tak prešla s čo najmenším rizikom. Chorvátska ekonomika do značnej miery závisí na úspechu turistickej sezóny a cestovný ruch zase do značnej miery závisí na cudzincoch," poznamenal denník Večernji list.

Avšak Božinović, ktorý je zároveň šéfom chorvátskeho štábu civilnej ochrany, dal najavo, že príliš nepočíta s tým, že uvedené uľahčenia nejako výraznejšie zvýšia počty prichádzajúcich zahraničných hostí. Poukázal v tejto súvislosti na prísne reštrikcie v susedných štátoch zavedené kvôli šíreniu koronavírusovej nákazy.

Pre stále vysoké denné prírastky nakazených sprísnila aj chorvátska vláda niektoré celoštátne platné reštriktívne opatrenia. Napríklad boli zakázané športové aktivity v krytých halách s výnimkou platnou pre vrcholových športovcov. Uzatvorené sú aj kryté detské ihriská. Okrem toho platia prísnejšie opatrenia schválené regionálnymi úradmi v župách najviac postihnutých šírením koronavírusu.