V Chorvátsku sa po zavedení eura množia sťažnosti na náhle zvyšovanie cien potravín i služieb. Na rôznych internetových fórach množstvo ľudí vyjadruje nespokojnosť so zdražovaním spojeným s príchodom jednotnej európskej meny a uvádza množstvo konkrétnych príkladov. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na spravodajský portál index.hr.

Najdrahšia je káva

Chorvátsky minister hospodárstva Davor Filipovič naznačil, že vláda by mohla podniknúť kroky proti zdražovaniu v maloobchodnom sektore súvisiacom so zavedením eura. „Zvyšujú ceny a snažia sa občanov oklamať. To im neprejde,“ povedal. Vláda má podľa ministra na ochranu spotrebiteľov dostatok prostriedkov. „Na stole je všetko, od čiernych listín po cenové stropy,“ uviedol Filipovič.

Podľa príspevkov na internetových fórach sa výrazné zvyšovanie cien týka najmä kaviarní, rýchleho občerstvenia, pekární a obchodov s potravinami, píše DPA. „Máme správy z terénu, ľudia volajú a sťažujú sa. Najväčšie zdraženie je pri káve,“ uviedla podľa serveru index.hr šéfka združenia na ochranu spotrebiteľov Ana Kněževičová.

Jednotná európska mena nahrádza domácu kunu

Chorvátsko zaviedlo euro začiatkom tohto roka. Jednotná európska mena nahrádza domácu kunu, s ktorou bude možné platiť do 14. januára. Výmenný kurz pre zavedenie eura je pevne stanovený: jedno euro predstavuje 7,5345 kuny.

Eurozóna sa rozšírila prvýkrát od roku 2015, keď spoločnú menu zaviedla Litva. Chorvátsko sa stalo jej dvadsiatym členom.

Ďalšie dôležité správy

WA 33 Záhreb - Národná strana eurovej mince, ktorá zobrazuje mapu Chorvátska, je vystavená v  Chorvátskej národnej banke (HNB) v Záhrebe v stredu 14. decembra 2022. Chorvátsko závadza  od 1. januára 2023 euro a súčasne sa stane členom schengenského priestoru. Schengenský priestor sa naposledy rozšíril v roku 2011 o Lichtenštajnsko, Chorvátsko bude jeho 27. členskou krajinou. Eurozóna sa rozšíri prvýkrát od roku 2015, kedy spoločnú európsku menu zaviedla Litva. Chorvátsko bude jej dvadsiatym člen
Neprehliadnite

Najväčšie banky v Chorvátsku hlásia úspešný prechod na euro