Ako uviedol denník Právo, ktorý sa odvolal na poľské médiá, reportér vydávajúci sa za chovateľa dobytka oslovil bitúnky v rôznych častiach krajiny a ponúkol im choré kravy. Všetkých šesť, ktoré oslovil, prejavili o zvieratá neskrývaný záujem, nikto sa nezľakol a nevyžadoval mlčanlivosť.

Čierny obchod s chorými kravami je pre prevádzkovateľov bitúnkov vysoko lukratívny. Ako uviedol server iDnes.cz, za zdravú kravu platia okolo 2 500 zlotých (582,68 eura), ale chorá ich stojí len zlomok, od 400 do 500 zlotých.

Reportáž poľskej televízie vyvolala znepokojenie v celej Európe. Šokujúcu prax bitúnku popísal reportér, ktorý sa nechal zamestnať ako mäsiar. Dodávky privážali v noci na zabitie choré kravy.

Podľa reportáže ich len počas prvých dvoch nocí bolo 30, ale len tri z nich boli schopné chodiť. Ostatné ťahali zamestnanci bitúnku po zemi na lane.

Pri samotnom usmrtení nebol veterinár, ktorý podľa zákona musí byť prítomný a rozhoduje pečiatkou o nezávadnosti mäsa. Mäsiari pritom mali za úlohu odrezávať z mŕtvych zvierat zhnité kusy alebo mäso, ktoré nebolo možné použiť pre preležaniny.