V Číne bola klimatizácia vzácnosťou. Teraz ide o krajinu, kde za krátke obdobie pribudlo obrovské množstvo klimatizačných jednotiek, tvrdí správa agentúry International Energy Agency (IEA). Zatiaľ čo Američania používajú 374 miliónov zariadení, obyvatelia Číny ich majú spoločne zapojených takmer 570 miliónov. Európa podľa správy využíva necelých sto miliónov chladiacich jednotiek.

Žrúti elektriny

V porovnaní s rokom 1990 stúpla spotreba elektriny na chladenie v Číne 68-krát a čísla, ako počtu inštalovaných zariadení, tak aj spotrebovanej energie, rastú rýchlejšie ako kdekoľvek inde na svete. Podobne neobvyklý, ale menší rast zaznamenala agentúra napríklad aj v Indii, kde sa od roku 1990 zvýšila spotreba 15-násobne.

Hoci stále platí, že Spojené štáty „zožerú“ v rámci klimatizácie najviac elektrickej energie (616 terawatthodín), Číňania ich so spotrebou 450 TWh rýchlo dobiehajú. Americká krivka spotreby rastie len mierne, tá čínska však stúpa výrazne prudšie. Európania potrebujú na chladenie celkovo 152 TWh.

Celosvetovo spotrebuje klimatizácia približne dvetisíc TWh energie ročne, čo predstavuje zhruba desať percent zo všetkej spotrebovanej elektriny, podotýka portál Quartz.

Chladná kríza

V súčasnosti je podľa odhadov v prevádzke spustených takmer 1,1 miliardy klimatizácií. Po svete sú však rozmiestnené nerovnomerne, dodáva agentúra Bloomberg. Zatiaľ čo napríklad v Japonsku pripadá na každých sto ľudí približne 90 klimatizácií, v Indii na sto ľudí je to len jedno zariadenie.

Väčšina domácností v teplých a horúcich krajinách s vysokými priemernými teplotami stále nedisponuje vlastnou klimatizáciou. To sa však môže čoskoro zmeniť, napríklad v dôsledku rastúcej strednej triedy a potreby zvyšovať svoj životný štandard či komfort, a tým množstvo klimatizácií a spotreba energie znova narastie.

Potom existujú krajiny ako Saudská Arábia, ktoré sú bohaté na zdroje energie a kde je horúco prakticky stále. Tá má v komerčných budovách klimatizáciu zapnutú permanentne – krajina spotrebuje na chladenie 70 percent elektrickej energie ročne.

IEA píše, že svet bude čeliť „chladiacej kríze“ – do roku 2050 budú mať dve tretiny všetkých domácností vlastnú klimatizáciu. Čína, India a Indonézia sú krajiny, ktoré z celkového množstva zariadení budú vlastniť približne polovicu. Takisto správa veští, že o približne tridsať rokov si bude chladenie miestností vyžadovať až 37 percent celosvetovo vyprodukovanej elektrickej energie.

Bludný kruh

Správa upozorňuje, že spotrebitelia obvykle nekupujú práve tie najefektívnejšie a najšetrnejšie chladiace zariadenia. Ich používanie výrazne prispieva k tvorbe skleníkových plynov. Globálny a nekontrolovaný dopyt po chladení bez nejakých snáh o efektívnejšie fungovanie klimatizácií môže podľa energetickej agentúry viesť ku katastrofálnemu nárastu emisií.

Chladenie interiéru klimatizáciou je začarovaný kruh, pripomína Bloomberg. Tým, že klimatizácia ochladzuje vnútorný vzduch, zároveň ohrieva vzduch vonku. Veľké množstvo zapnutých klimatizácií dokáže vonkajší vzduch ohriať natoľko, že vonkajšia teplota stúpne aj o pár stupňov Celzia. Čím teplejší je vzduch vonku, tým viac energie klimatizácia spotrebuje na jej opätovné ochladenie pre vnútorné priestory.