Bielorusko by malo umožniť slobodný vstup pozorovateľov OSN pre ľudské práva - napríklad aj do väzníc, vyzvala Rada OSN pre ľudské práva v rezolúcii prijatej v piatok počas virtuálneho zasadnutia v Ženeve. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. Rada OSN požadovala aj slobodný prístup pre bieloruskú pozorovateľku OSN Anais Marinovú.

Rezolúcia, ktorú iniciovali európske krajiny, trvá na tom, že bieloruské úrady by mali začať dialóg s opozíciou a občianskou spoločnosťou. Rezolúcia bola prijatá 23 hlasmi, dva hlasy od Eritrey a Venezuely boli proti a 22 krajín sa zdržalo hlasovania. Na virtuálnom 45. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva sa za Slovensko zúčastnil minister zahraničných vecí a európskych záležitosti Ivan Korčok. Ešte v priebehu zasadnutia pridal svoj hlas k výzve medzinárodného spoločenstva na začatie dialógu v Bielorusku, ktorý by mal viesť k novým, slobodným, demokratickým a férovým prezidentským voľbám v tejto krajine.

WA 32 Soči - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia v ruskom čiernomorskom  letovisku Soči v pondelok 14. septembra 2020. FOTO TASR/AP 

In this photo taken from video and released by Russian Presidential Press Service, Russian President Vladimir Putin, right, and Belarusian President Alexander Lukashenko talk during their meeting in the Bocharov Ruchei residence in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Monday, Sept. 14, 2020. Belarus'
Neprehliadnite

Objektív: Koľko stojí Bielorusko? Lukašenkovi stačí 1,5 miliardy dolárov z Moskvy

Šéf slovenskej diplomacie takisto upozornil na potrebu prijatia opatrení, ktoré zabránia bieloruskému režimu pokračovať v násilí a v masívnom porušovaní ľudských práv - osobitne slobody zhromažďovania, združovania a prejavu. Prostredníctvom videoprenosu vystúpila v Rade OSN pre ľudské práva Sviatlana Cichanovská. Vo svojom prejave žiadala, aby bieloruské úrady ukončili násilie voči demonštrantom a vypísali slobodné a spravodlivé voľby, informovala agentúra Reuters.