Kazachstan je najväčší a najbohatší zo stredoázijských krajín. Za tri desaťročia využil Kazachstan svoju nezávislosť na prilákanie stoviek miliárd dolárov zahraničných investícií do svojho ropného priemyslu.

Z rovnakého dôvodu sa do stredoázijskej republiky uchýlili aj ťažiari bitcoinu, ktorí využívali doteraz bohaté zásoby ropy a lacnej elektriny.

Stredoázijský štát má druhú najvyššiu svetovú pozíciu v ťažbe bitcoinu.

Ťažiari sa do Kazachstanu vo veľkom presunuli po tom, čo Čína spustila svoje rozsiahle reštrikcie proti kryptomenám. To začalo už v roku 2020, kedy prišiel zákaz individuálneho predaja kryptomien a prvé vypínanie elektriny vybraným bitcoinovým farmám v Číne.

Ešte v júni Cointelegraph informoval, že BTC.com, jeden z najväčších čínskych ťažiarov Bitcoinu, sa presťahoval do Kazachstanu.

Vypnutie ťažiarov 

Nepokoje a násilie v uliciach  Kazachstanu, koré nastali po zdražení skvapalneného ropného plynu (LPG) v krajine, podľa všetkého poslali nadol aj hodnotu bitcoinu.

Mohutné nepokoje dospeli k situácii, že úrady vypli internet aj telefonické spojenie a tak v celej krajine „zhasli"aj ťažiari bitcoinov.

Najväčší kazašský telekomunikačný poskytovateľ Kazakhtelecom vypol v krajine internet pravdepodobne na prezidentov príkaz, aby prerušil komunikáciu medzi opozičnými radmi.

Podľa údajov organizácie NetBlocks, ktorá monitoruje kybernetickú bezpečnosť a správu internetu, klesla sieťová konektivita  v Kazachstane na dve percentá bežnej prevádzky.

To malo zásadný vplyv na hlavné ťažobné uzly bitcoinu v krajine. Ťažiari totiž v takom prípade nemôžu komunikovať s bitcoinovou sieťou. Následne „hash rate", teda výkonnosť bitcoinových sietí v jednotkách za sekundu začne prudko klesať.

Zmizlo dvanásť percent bitcoinu

Niekoľko hodín po výpadku internetu v krajine uviedol na Twitteri šéf výskumu spravodajského serveru The Block , že v nadväznosti na situáciu v Kazachstane zmizlo dvanásť percent celosvetovej výpočtovej sily bitcoinu.

Problémy s ťažbou bitcoinu v Kazachstane prišli už na konci minulého roka, keď  nastala núdzová odstávka troch veľkých elektrární na severe krajiny.

Prevádzkovateľ štátnej siete Kegoc vtedy varoval, že síce začne prideľovať energiu ťažiarom kryptomien, tí však budú v prípade problémov energetickej siete prví, koho odpoja.

Najviac sa vyťaží v USA

Podľa Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index tvoria ťažiari bitcoinov v USA 35,4 percent z celkovej globálnej ťažby bitcoinu.

Na druhom mieste je Kazachstan s 18-timi percentami a tretie je Rusko, ktoré sa podiela na ťažbe bitcoinu jedenástimi percentami.

Aby pre ťažiarov nebolo zlých správ málo, cena bitcoinu sa navyše prepadá z viacerých dôvodov. Hodnota bitcoinu sa znížila pod hranicu 40-tisíc dolárov . Od svojho maxima z novembra 2021, kedy vystúpil k úrovni 69-tisíc dolárov, tak bitcoin vykazuje pokles približne o 40 percent.

Vývoj hodnoty bitcoinu
Zdroj: tradingview.com
Vývoj hodnoty bitcoinu

 

Pokles bitcoinu prišiel potom, čo americká centrálna banka FED (Federálny rezervný systém) potvrdila možnosť posilnenia svojej protiinflačnej politiky.

Prvé zvýšenie úrokových sadzieb by malo prísť už v marci. Na takéto oznámenia tradične reagujú prepadom akcie a v minulosti sa už ukázalo, že pri prepadoch na akciových trhoch padá aj bitcoin.

china crypto mining
Neprehliadnite

Riskujú všetko, aby zarobili na bitcoine. Čínski úradníci ho ťažia vo veľkom