„Očakávalo sa, že Ukrajina ruský nápor nevydrží a Kyjev padne v priebehu niekoľkých týždňov. To sa ale nesplnilo,“ vyjadril sa pre český portál iDNES brigádny generál v zálohe František Mičánek.

Ten doplnil, že existujú dva dôvody. Jedným z nich je predovšetkým diletantské ruské velenie, za druhý považuje podcenenie schopností ukrajinskej armády.

Značná, ale veľmi nesúrodá sila

Brigádny generál tiež spomenul mierny postup ukrajinskej armády, najmä v Chersonskej oblasti, kde sa podarilo zničiť takmer všetky mosty.

Vývoj situácie v tejto oblasti ale podľa Mičánka stále nie je istý.

„Prevažnú časť ruských vojsk tvorí južný vojenský okruh. Ten bol posilnený východným vojenským okruhom, ktorý sa stiahol zo Slovjansku. Ale sú tam aj vzdušné výsadkové sily z niekoľkých ďalších okruhov, sú tam vojská čiernomorskej flotily a tiež nejaké dobrovoľnícke prápory. Je to značná sila, ale veľmi nesúrodá, ktorej bude strašne ťažké veliť. Bude zaujímavé sledovať, ako to ruská generalita zvládne,“ zamýšľa sa.

Bude to zamrznutý konflikt

Mičánek tiež uviedol, že aj napriek tomu, že sa môže zdať ukrajinská taktika vo všeobecnosti zdĺhavá, v dlhšom horizonte môže priniesť Ukrajine úspechy.

„Snažia sa odrezávať rozmiestnené ruské vojská od logistiky, potravín, ubytovania, pokúšajú sa zhoršiť ich hygienické podmienky a dobyť okupovanú oblasť tým, že sa im v podstate Rusi vzdajú alebo budú dezertovať. Je to dlhá, ale veľmi efektívna a úsporná metóda, ktorá na ukrajinskej strane prináša relatívne malé straty, ale je to sofistikovaný postup,“ dopĺňa v rozhovore pre český portál.

Generál ale zastáva názor, že vojna na Ukrajine v blízkej budúcnosti neskončí. Predpovedá, že počas zimy môže dôjsť k preskupeniu vojsk a obe armády tak naberú sily.

Na jar sa podľa neho konflikt rozhorí nanovo. „Bude to zamrznutý a dlhotrvajúci konflikt,“ skonštatoval Mičánek.

Ďalšie dôležité správy

Ruský minister obrany Sergej Šojgu.
Neprehliadnite

Šojgu hovoril s Guterresom o bezpečnom fungovaní Záporožskej jadrovej elektrárne