Česká energetická spoločnosť ČEZ dostala prvé tri ponuky na výstavbu nového bloku v jadrovej elektrárni Dukovany. A to od francúzskej EDF, juhokórejskej KHNP a americko-kanadskej skupiny Westinghouse, uviedol v stredu český výrobca elektriny. 

ČEZ, v ktorom má väčšinový 70-percentný podiel štát, spustil v marci tender na rozšírenie Dukovian, pričom uviedol, že ponuky budú prichádzať do konca septembra 2023.

„Očakávame, že zmluvy budú dokončené v roku 2024," skonštatoval vo vyhlásení člen predstavenstva Tomáš Pleskač.

Nový blok s výkonom 1 200 megawattov by mal byť uvedený do prevádzky v roku 2036 a pomôže Česku nahradiť súčasné bloky sovietskej konštrukcie v Dukovanoch, ktoré budú vyradené z prevádzky. Uchádzači o výstavbu z Číny a Ruska boli vylúčení z bezpečnostných dôvodov.

ČEZ plánuje postaviť ďalšie nové bloky vo svojich jadrových elektrárňach Dukovany a Temelín, keďže krajina sa snaží o prechod od výroby elektriny z uhlia a plánuje nahradiť súčasné jadrové reaktory novými.

Český energetický gigant plánuje tiež výstavbu menších modulárnych jadrových elektrární. Vláda zvažuje v najbližších rokoch reštrukturalizáciu ČEZ, čo by mohlo viesť k tomu, že plne prevezme jadrové projekty.

Ďalšie dôležité správy

Sídlo s logom energetického gigantu ČEZ v Prahe
Neprehliadnite

ČEZ očakáva rekordné dividendy po strmom náraste zisku za 9 mesiacov