Vládni lídri mali opäť tlačovú konferenciu. S veľkou pompéznosťou sa postavil minister dopravy Andrej Doležal pred novinárov so slovami „stálo to za to“. Po týchto slovách azda všetci hotelieri a prevádzkovatelia firiem v cestovnom ruchu spozorneli. Konečne. Vláda má jasný plán.

Jedine, že by nemala. Kritiku verejnosti minister priznal, keď povedal, že často počúva o tom, ako nemajú strategický plán pre obnovu cestovného ruchu. A niečo na tom predsa len bude.

Cestovný ruch zažíva na Slovensku krízu nevídaných rozmerov. Kroky vlády sa menia nepredvídateľne a dlhodobá stratégia na obnovu je nejasná. Po takmer roku úplnej nečinnosti a neurčitej pomoci sa vláda rozhýbala a ponúkla skromnú nádej. V dohľadnej dobe bude prerozdelených približne sto miliónov eur na podporu cestovného ruchu.

Hoci to vyzerá na pekný balík peňazí, je to stále málo. Zväz cestovného ruchu žiada preplatenie 100 percent strát. Súčasne vláda podmienila vstup do hotelov a lyžiarskych stredísk negatívnym testom. To je všetko.

Posledný knokaut pre gastro

Pomoc je, samozrejme, vítaná a môžeme byť radi, že vôbec nejaká prišla, zmenila sa však na politickú hru a na druhej koľaji sa ocitli podnikatelia v sektore. Pomoc prišla neskoro a bez systémového riešenia. Je pochopiteľné, že zákonodarci museli riešiť kopu iných povinností, cestovný ruch sa špecifickej pomoci zo strany štátu nedočkal. Reči o sto miliónoch sa môžu zdať ako husársky kúsok vlády. Už aj odborníci tvrdia, že je to málo.

Anketa
Je podľa vás pomoc štátu cestovnému ruchu a gastru adekvátna?
  • 36
  • 448
  • 10

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa