Za posledný týždeň pribudlo v Českej republike šesť podozrení na úmrtie po očkovaní proti ochoreniu Covid-19. Celkom ich Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL) eviduje 31. Ústav všetky hlásenia odoslal do európskej databázy nežiaducich účinkov, kde sa prípady posudzujú, informovala vo štvrtok spravodajská televízia ČT24.

Podľa nej SÚKL uvádza, že všetky hlásenia o úmrtiach sú v ČR dôkladne hodnotené a následne ich posudzuje výbor Európskej agentúry pre lieky (EMA), v ktorom má Česko svojich zástupcov.

Český premiér Andrej Babiš počas tlačovej konferencie so slovenským predsedom vlády Igorom Matovičom v Prahe v stredu 3. júna 2020. Slovenský premiér pricestoval na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu, ktorá podľa tradície viedla do Českej republiky. Obaja premiéri oznámili, že sa od polnoci obnoví neobmedzený režim na hraniciach medzi Slovenskou a Českou republikou. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Česko bude ďalej očkovať vakcínou od firmy AstraZeneca, potvrdil Babiš

Rovnako ako u ostatných hlásení aj v týchto prípadoch ide len o podozrenie na vzťah k očkovaniu, časová súvislosť rozhodne nemusí znamenať súvislosť príčinnú," uviedol SÚKL.

Televízia ČT24 dodala, že ak by výbor EMA dospel k záveru, že medzi liekom a reakciou existuje príčinná súvislosť, môže napríklad zmeniť jeho registráciu.