Dôvody, pre ktoré sa majú českí riaditelia podrobiť bezpečnostnej previerke, sú dva. Prvým je, že si to vyžaduje miestny zákon o zadávaní verených zákaziek. V Česku podľa vzoru Slovenska začali realizovať spoločné nákupy a niektoré majú hodnotu aj vyššiu ako 300 miliónov českých korún, čo je hranica, pri ktorej zákon nariaďuje previerku.

Druhý dôvod, ako uvádzajú Lidové noviny, je protikorupčný. Riaditelia budú musieť priznať českému Národnému bezpečnostnému úradu napríklad príjmy za posledných päť rokov, majetok v spoločnom užívaní s manželkou alebo manželom či pracovné väzby.

Budú musieť uviesť všetky svoje bankové účty, poistky aj dispozičné práva k účtom iných osôb. Pravdivosť týchto informácií pre NBÚ overujú tajné služby. Čeliť tiež budú musieť osobným otázkam, napríklad či neužívajú drogy, ako často pijú alkohol, alebo či gamblujú.

V Česku majú v zákone tri stupne previerky. Od riaditeľov požadujú ten najnižší stupeň „dôverné“. Na Slovensku je ešte pred ním stupeň utajenia „vyhradené“. Oproti vyššiemu stupňu dôverné sa odlišuje tým, že nemusia vypĺňať bezpečnostný dotazník a predkladať informácie o bezpečnostnej spoľahlivosti z policajnej evidencie, či Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva.

Predkladajú majetkové priznania

TREND sa pýtal riaditeľov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa