Snahu ODS a TOP 09 o zamietnutí zákona už v prvom čítaní síce podporili takmer všetci poslanci vládneho hnutia ANO. Ich hlasy však nahradili komunisti a zástupcovia Úsvitu. Vláda zaujala k predlohe neutrálne stanovisko.
Obchody by podľa návrhu mali zostať zatvorené na Nový rok, Veľkonočný pondelok, ďalej 8. mája, 28. septembra, 28. októbra a počas vianočných sviatkov 25. a 26. decembra. Na Štedrý deň by obchody smeli mať otvorené len do 12:00. Práve výpočet týchto štátnych a štátom uznaných sviatkov z celkových dvanásť bol jedným z terčov kritiky pravicových poslancov.
„Ani mne nie je jasný kľúč výberu sviatkov,“ priznal sa predseda poslancov vládnej ĽS-ČSL Jiří Mihola. Predlohu však považuje za „príspevok k lepšiemu zosúladeniu pracovného a rodinného života“.
Obmedzenie by sa nevzťahovalo na obchody s predajnou plochou do 200 metrov štvorcových, čerpacie stanice, lekárne, predajne na letiskách, vlakové a autobusové stanice a na predajne v zdravotníckych zariadeniach. Platilo by ale pre záložne, zberne odpadov a predajne použitého tovaru.
Odporcovia novely z radov ODS a TOP 09 sa pozastavovali nad tým, prečo návrh rozdeľuje obchodníkov do dvoch kategórií a znevýhodňuje zamestnancov menších obchodov v obchodných centrách, ktorí budú musieť počas sviatkov do práce. Jana Černochová (ODS) sa pýtala, či sa zákaz bude vzťahovať aj na veľkú pražskú tržnicu Sapa.
Senátor ČSSD František Bublan ako iniciátor novely uviedol, že rozdelenie podľa plochy obchodu bolo do návrhu prevzaté z francúzskeho zákona.
Norma počíta s tým, že za porušenie zákazu by obchodníkom hrozila peňažná sankcia do milión korún pri prvom delikte, za opakované porušenie až päť miliónov korún. V súčasnosti predajnú dobu obchodov v Česku v čase štátnych sviatkov žiadny predpis nereguluje.
Zákaz sa snažia odbory presadiť už asi desať rokov. Argumentujú okrem iného tým, že by obmedzenie umožnilo zamestnancom stráviť sviatky v rodinnom kruhu. Zväz obchodu a cestovného ruchu ČR ale zavedenie zákazu odmieta.
Aj podľa neho zamestnanci majú o prácu počas sviatkov záujem, pretože dostávajú až stopercentné príplatky, na čo tiež poukazovali kritici predlohy. Takisto Hospodárska komora ČR považuje návrh za diskriminačný, pretože zasiahne len veľké obchodné reťazce. Návrh predtým odmietali aj predstavitelia ANO, v utorok ho ale v súlade s koaličnou dohodou podporili.
Nedeľný predaj v Európe
Belgicko
Počas sviatkov sú obchody a banky zvyčajne zatvorené. Pomerne zložité pravidlá upravujú ich otváracie doby v nedeľu. Umožňujú totiž zamestnávanie predavačov len po šesť nedieľ v roku. Na majiteľoch podnikov je, pre ktoré nedele sa rozhodnú. Väčšinou tak robia po dohode s ďalšími obchodníkmi či s radnicou, najčastejšie mávajú v nedeľu otvorené pred Vianocami, medzi sviatkami či na začiatku zliav. Výnimkou sú turisticky atraktívne a pobrežné oblasti, kde môžu radnice nedeľný predaj povoliť rovnako ako konanie trhov a podobne.
Francúzsko
Vo Francúzsku sú obchody zatvorené počas niektorých vybraných sviatkov a pravidelne v nedeľu na základe Zákonníka práce, ktorý zakazuje, aby zamestnanec trávil v práci viac ako šesť dní v týždni, pričom dňom odpočinku má byť nedeľa. Výnimku majú len malé prevádzkarne v turistických zónach stanovených miestnymi prefektúrami alebo napríklad na staniciach. Potravinárske obchody môžu predávať v nedeľu dopoludnia. Zamestnanci musia ale mať náhradné voľno a v nedeľu môžu slúžiť len každý druhý týždeň. Ich služba musí byť dobrovoľná, potvrdená podpisom.
Maďarsko
V polovici marca vstúpili do platnosti prísnejšie regulácie otváracej doby väčšiny predajní, ktoré po novom musia mať v nedeľu zatvorené. To ale neplatí napríklad pre malé obchody prevádzkované ich vlastníkmi alebo členov rodiny.
Nemecko, Rakúsko
Maloobchodný predaj v nedeľu a počas sviatkov je zakázaný, výnimku majú stánky na trhoviskách a festivaloch, obchody na staniciach a letiskách a čerpacie stanice. Spolkové krajiny však môžu v jednotlivých prípadoch povoliť nedeľný predaj aj pre bežné obchody, spravidla to býva pre štyri nedele v roku. V minulom prieskumu spoločnosti GfK 60 percent Nemcov uviedlo, že možnosť nedeľného nákupu využíva, za zrušenie všeobecného zákazu predaja bola len tretina opýtaných.
Holandsko
Obchody, banky, pošty či knižnice sú počas sviatkov zatvorené. Aj v nedeľu by mali obchody zostať zatvorené, o prípadnom nedeľňajšom predaji majú ale právo na svojom území rozhodovať jednotlivé obce.
Poľsko
Poľský parlament prijal v roku 2007 zákon zakazujúci väčšine obchodov predávať počas štátom stanovených sviatkov, výnimku dostali lekárne či obchody na benzínkách. Cez víkendy môžu byť všetky obchody otvorené.
Rusko
V Rusku obdoba západoeurópskych zákonov upravujúcich otváraciu dobu obchodov neexistuje. V praxi možno skôr naraziť na obmedzenia, týkajúce sa doby, kedy je možné a kedy sa nesmie predávať alkohol. Najmä vo veľkomestách existujú obchody, ktoré majú otvorené po 24 hodín denne a sedem dní v týždni, bez ohľadu na sviatky.
Slovensko
Maloobchodný predaj je zákonom zakázaný na Nový rok, Veľkonočnú nedeľu, Štedrý deň popoludní a na sviatok vianočný 25. decembra. Výnimku majú okrem iného čerpacie stanice, lekárne, predajne na letiskách alebo predajcovia suvenírov. Opoziční kresťanskí demokrati vlani neuspeli s návrhom na rozšírenie zákazu predaja na všetky sviatky a tiež nedele.
Veľká Británia
Malé obchody v Británii môžu mať otvorené, kedy chcú. Veľké obchody (supermarkety) môžu v nedeľu otvoriť nanajvýš na šesť hodín medzi 10:00 a 18:00. Zatvorené tam musí byť na veľkonočnú nedeľu a na sviatok vianočný 25. decembra.