Ani takmer 20 rokov po tom, čo Španieli prijali euro, sa krajine nepodarilo dobehnúť Nemecko. Zato samotné Španielsko začínajú dobiehať východoeurópske ekonomiky. Českej republike sa to už podarilo, a ďalšie k tomu nemajú ďaleko, konštatujú španielske médiá.

Pripomenuli, že v 90. rokoch minulého storočia, keď sa v Česku skončila vláda komunistov, produkovalo iba dve tretiny bohatstva Španielska. Za 30 rokov sa však ČR podarilo predbehnúť Španielsko čo sa týka hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa, čo je ukazovateľ, ktorý umožňuje porovnávať krajiny. Estónsko, Litva a Slovinsko sú už tiež blízko k prekonaniu Španielska.

Španielsku sa pritom do finančnej krízy v roku 2008 darilo zmenšovať svoj odstup od vyspelejších európskych ekonomík. Ale od krachu španielskeho trhu nehnuteľností pred vyše 12 rokmi sa španielska ekonomika začala vzďaľovať krajinám severnej Európy.

Večné dobiehanie Talianska

Je pravda, že HDP Španielska na obyvateľa vzrástol za posledných 30 rokov o 50 percent. Ale v niektorých ďalších štátoch EÚ, najmä vo východnej Európe, sa zvýšil oveľa viac. A od finančnej krízy v roku 2008 sa rozdiel v HDP na obyvateľa Španielska a Nemecka zväčšil, pričom v súčasnosti je na úrovni roku 1997. Inými slovami, takmer 20 rokov po prijatí eura nedošlo k nijakej konvergencii s Nemeckom, kde je HDP na obyvateľa stále zhruba o 25 percent vyšší ako v Španielsku.

Koncom roku 2007 vtedajší španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero oznámil, že Španielsko prvýkrát predbehlo Taliansko, a to na základe predbežných údajov európskeho štatistického úradu Eurostat. Pri priemere v EÚ stanovenom na úrovni 100 percent, dosiahlo vtedy Španielsko 105 percent HDP na obyvateľa, zatiaľ čo Taliansko 103 % HDP na obyvateľa.

Stredoškoláci
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Do práce ide po strednej len tretina absolventov

V roku 2007 pritom dosiahla realitná bublina v Španielsku svoj vrchol a vtedajšia exekutíva hlásala, že krajina sa po 21 rokoch členstva konečne zbližuje s EÚ.

Už o rok neskôr však realitná bublina praskla a krajinu zasiahla kríza. A spresnené údaje Eurostatu odhalili, že Španielsko v skutočnosti nikdy nepredbehlo Taliansko. Najbližšie sa k nemu priblížilo v roku 2007 s HDP na obyvateľa na úrovni 103 % priemeru v EÚ, čo bolo o štyri body menej, ako malo Taliansko.