Český prezidentský kandidát Andrej Babiš vystúpil pred novinármi po tom, ako odovzdal svoj hlas v piatok popoludní na obecnom úrade v Průhoniciach pri Prahe.

„Je to referendum o Babišovi, to viete,“ zhodnotil podstatu volieb.

„Ak majú ľudia pocit, že sa majú horšie než za Babiša, tak by toho Babiša mali voliť,“ odporučil český expremiér, ktorý bol v úrade v rokoch 2017 až 2021.

Podľa neho sa v týchto voľbách rozhoduje o budúcnosti krajiny. „Máme päťkoalíciu, ktorú volilo 46 percent oprávnených voličov. Tri milióny voličov majú zastúpenie v opozícii, milión nemá zastúpenie vôbec,“ skonštatoval.

Od prezidenta očakáva, že by mal byť pracovitý, poznať problémy ľudí a mať prehľad v jednotlivých rezortoch.

V prípade svojho zvolenia by chcel s premiérom Petrom Fialom spolupracovať na odstránení nevraživosti v spoločnosti. Situáciu označil za „hroznú“ a vyjadril potešenie, že so svojím rivalom Petrom Pavlom mali v priebehu štvrtka a piatka neútočné debaty a ukázali, že vedia spolupracovať. Ak bude zvolený Pavel, tak aj v tom prípade Babiš vyzve ľudí, aby odložili nenávisť.

Krátko po prípadnom zvolení za prezidenta by Babiš navštívil krajiny Vyšehradskej štvorky, kde by chcel získať podporu pre svoj mierový plán pre Ukrajinu. Už predtým – podobne ako Pavel – avizoval, že jeho prvá cesta by mierila na Slovensko. Podľa vlastných slov je rád, že už aj bývalý predseda Vojenského výboru NATO generál Pavel prebral jeho rétoriku a hovorí o mieri.

Česi hlasujú v druhom kole prezidentských volieb v piatok od 14:00 do 22:00. Volebné miestnosti sa opäť otvoria v sobotu o 8:00, voliť bude možné do 14:00.

Ďalšie dôležité správy

KK36 Praha - Kandidáti na českého prezidenta Petr Pavel (vľavo) a Andrej Babiš pózujú pred predvolebnou debatou 25. januára 2023 v Prahe. Druhé kolo českých prezidentských volieb, v ktorom sa proti sebe postavia Petr Pavel a Andrej Babiš, sa uskutoční 27. a 28. januára. FOTO TASR/AP
Supporters of presidential candidate and retired army Gen. Petr Pavel light up their phones during an election rally in Prague, Czech Republic, Wednesday, Jan. 25, 2023. (AP Photo/Petr David Josek)
Neprehliadnite

Český prezident by mal upokojovať a motivovať, povedala po voľbe Pekarová Adamová