Česká vláda na dva mesiace zruší daň z pridanej hodnoty (DPH) za elektrinu a plyn, za november a december ľuďom za ne odpustí DPH vo výške 21 percent. Týmto spôsobom chce kompenzovať prudký nárast cien energií.

„Tieto dva mesiace by všetci občania, spotrebitelia, neplatili 21 percent DPH, čo si myslím, že je významná pomoc," uviedol premiér Andrej Babiš. Vláda na odpustenie DPH splnomocnila ministerku financií Alenu Schillerovú.

Podľa Schillerovej bude mať toto opatrenie dosah na štátny rozpočet vo výške 1 miliardy českých korún (39 miliónov eur). „Domácnosť, ktorá za elektrinu mesačne zaplatí 1 000 českých korún, vo vyúčtovaní ušetrí len za november a december zhruba 350 českých korún," napísala Schillerová na sociálnej sieti.

Vicepremiér Karel Havlíček pripravil aj ďalšie kompenzácie. Asi 4,3 milióna domácností so spotrebou do 3 megawatthodín a milión ďalších odberových miest, ako sú chaty a chalupy, budú mať odpustené poplatky za obnoviteľné zdroje energie.

Ide o sumu takmer 1 500 českých korún na domácnosť na rok. „Rozsah pomoci pre všetky domácnosti je 8 miliárd," povedal Babiš.

Vláda by tiež chcela, aby nulová sadzba DPH na plyn a elektrinu platila celý budúci rok. „Budeme bojovať za to, aby táto možnosť bola," povedal Babiš. Schillerová preto bude rokovať s európskym komisárom pre hospodárstvo Paolom Gentilonim o možnosti dočasnej výnimky.

energetická kríza
Neprehliadnite

Vláda hľadá spôsob, ako nevyriešiť energetickú krízu