Kontaminácia čerstvého ovocia tými najnebezpečnejšími pesticídmi za posledné desaťročie v Európe dramaticky vzrástla, vyplýva to zo z najnovšej štúdie, ktorú na základe štatistických údajov uskutočnila za deväť rokov spoločnosť Pesticide Action Network (PAN) Europe. Informuje o tom denník The Guardian.

Až tretina jabĺk

Až v tretine jabĺk a polovici černíc, ktoré boli predmetom štúdie, sa našli rezíduá tých najjedovatejších kategórií pesticídov, pričom viaceré sú spájané so vznikom chorôb ako rakovina, choroby srdca či vrodené vývojové chyby.

Zvyšky týchto pesticídov na plodoch kiwi stúpli zo štyroch percent v roku 2011 na 32 percent v roku 2019, pričom aj kontaminácia čerešní sa v priebehu rovnakého obdobia viac ako zdvojnásobila, keď stúpla z 22 na 50 percent.

Tretina ovocia

Analýzy 100-tisíc vzoriek obľúbeného v Európe pestovaného ovocia vyplýva, že za obdobie deviatich rokov sa jeho kontaminácia pesticídmi zvýšila celkovo o 53 percent.

Zo štúdie tiež vyplýva, že najmenej jedným druhom toxických pesticídov je kontaminovaných až 87 percent belgických hrušiek a 85 percent portugalských. V roku 2019 bola nebezpečnými látkami znečistená až tretina všetkého európskeho ovocia.

Vlády sa boja

Najkontaminovanejšie boli vzorky černíc (51 percent), broskýň (45 percent), jahôd (38 percent), čerešní (35 percent) a marhúľ (35 percent). Pokiaľ ide o zeleninu, najhoršie dopadol stopkový zeler (50 percent), zeler (45 percent) a kel kučeravý (31 percent).

Nicole Van Damová z nemeckého Centra pre výskum integratívnej biodiverzity (iDiv) označila výsledky štúdie za šokujúce. „Aký zmysel má zdravé stravovanie, keď sú zdravé ovocie a zelenina postriekané jedmi?“ kladie si otázku Van Damová.

„Spotrebitelia sa v tejto chvíli ocitli v strašnej pozícii, keď sa im na jednej strane hovorí, aby konzumovali čerstvé ovocie, z ktorého veľké množstvo je kontaminované rezíduami najjedovatejších pesticídov, ktoré sú spájané so závažnými zdravotnými problémami,“ uviedla hovorkyňa Saloné Roynelová s tým, že vlády jednotlivých krajín nemajú v úmysle používanie pesticídov zakázať, pretože majú strach z vplyvných farmárskych loby.

Ďalšie dôležité správy

Darina Štyriaková
Neprehliadnite

Známa za hranicami Slovenska. Za ekologickým prevratom stojí Košičanka