Od minulého mesiaca sa v porovnaní s maximom ceny domov znížili až o 19 percent a byty stáli o 13 percent menej, uviedla v stredu švédska banka SBAB, ktorej ukazovateľ vychádza z údajov o transakciách zo stránky Booli, ktorá ponúka nehnuteľnosti. Štátny poskytovateľ hypotekárnych úverov predpovedal pokles približne o 20 percent z maxima dosiahnutého v marci, čo je o niečo viac ako Nordea a Riksbank.

Pokles, ktorý podporuje rekordne vysoká inflácia a zvyšujúce sa náklady na pôžičky, odráža vývoj, ktorý sa zaznamenal na celom svete po tom, ako ceny nehnuteľností počas pandémie prudko vzrástli. Po dlhom čase prakticky nepretržitého rastu cien a podmienky hypoték, ktoré nevyžadujú splácanie istiny úveru, priniesli vo Švédsku prudko rastúce zadlženie.  Keďže mnohé domácnosti majú variabilné úrokové sadzby hypoték, kroky centrálnej banky na obmedzenie inflácie majú rýchly vplyv na kúpnu silu.

Podľa švédskej banky SBAB ceny nehnuteľností v októbri oproti predchádzajúcemu mesiacu klesli o 4 percentá, resp. o 2,3 percentá po sezónne úprave. To je porovnateľné s 2,6-percentným nominálnym poklesom v septembri, ktorý vtedy veriteľ označil za historicky najvyšší.

Hoci existujú regionálne rozdiely, čísla vykazujú pokles v celej krajine, pričom najväčší pokles zaznamenali rodinné domy v druhom najväčšom švédskom meste Göteborg. Tieto domy od cenového vrcholu stratili 19 percent svojej hodnoty.

„Ceny naďalej klesajú, a to aj v prípade bytov, ich pokles však nie je taký prudký ako v prípade rodinných domov,“ uviedol vo vyhlásení hlavný ekonóm švédskej banky SBAB Robert Boije. „Možným vysvetlením je, že vysoká inflácia, no obzvlášť nárast cien elektriny, viac zasahuje trh s rodinnými domami.“

Ďalšie dôležité správy