Ceny ropy v závere tohto týždňa klesli o viac než 1 percento, keď trhy reagovali na najnovšie informácie z Číny o opätovnom sprísnení protipandemických opatrení. Za celý týždeň však cena Brentu aj WTI zaznamenali rast, k čomu prispeli dobré hospodárske výsledky viacerých firiem, ako aj nečakane pozitívny vývoj niektorých veľkých ekonomík.

Čínske ovplyvnenie trhov

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v decembri v závere piatkového obchodovania klesla o 1,19 dolára (1,23 percenta) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 95,77 dolára (96,24 eura) za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI klesla na konci obchodovania o 1,18 dolára alebo 1,32 percenta, pričom obchodovanie ukončila na úrovni 87,90 dolára za barel. Za celý týždeň však cena Brentu vzrástla približne o 2 percentá a cena WTI o 3 percentá.

Pod pokles cien ropy počas piatka sa podpísala najmä Čína, kde viaceré mestá opäť pristúpili k sprísneniu opatrení proti ochoreniu covid-19. Ako uviedla čínska Národná zdravotná komisia, vo štvrtok bolo v krajine evidovaných 1 506 nových prípadov infekcií, pričom deň predtým to bolo 1 264. Prísna politika Pekingu, ktorý stále uplatňuje voči ochoreniu covid-19 nulovú toleranciu, vyvoláva obavy na trhoch z poklesu dopytu po rope.

Pozitívne správy z USA

Medzinárodný menový fond vo svojej najnovšej prognóze uviedol, že rast čínskej ekonomiky by mal v tomto roku dosiahnuť 3,2 percenta. Oproti predchádzajúcej prognóze z apríla to predstavuje zhoršenie odhadu o 1,2 percentuálneho bodu. Na porovnanie, v roku 2021 vzrástla čínska ekonomika o 8,1 percenta.

Pozitívne však ceny ropy ovplyvnili informácie z USA o raste ekonomiky v 3. kvartáli. Hrubý domáci produkt Spojených štátov vzrástol v 3. štvrťroku o 2,6 percenta, čo bol prvý rast v tomto roku po dvoch kvartáloch poklesu. Navyše aj nemecká ekonomika, najväčšia ekonomika Európskej únie, zaznamenala v 3. štvrťroku nečakaný rast, napriek vysokej inflácii a obavám z dôsledkov energetickej krízy.

Ďalšie dôležité správy

Dohoda lídrov EÚ
Neprehliadnite

Ceny plynu by sa mohli znížiť, biznis bude čeliť aj podvodom a dozrel čas na reformu OSN