Severomorská ropa Brent krátko pred 16:30 stredoeurópskeho času pridávala 1,5 percenta na zhruba 77,20 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárast o 1,8 percenta na 73,35 dolára za barel.

Na rokovanie o zvýšení dlhového stropu USA sa v utorok znovu stretnú vyjednávači Bieleho domu a Kongresu. Americký limit predstavuje aktuálne 31,4 bilióna dolárov, pričom hospodárenie krajiny naň narazilo už v januári a odvtedy sa ministerstvo financií spolieha na krízové opatrenia. Na vyriešenie situácie nezostáva veľa času, keďže vláda by podľa ministerstva financií nemusela byť schopná splácať svoje účty už 1. júna a akúkoľvek dohodu musí schváliť Kongres.

„Oživenie je kombináciou predbežných nádejí na vyriešenie hlavolamu dlhového stropu a komentárov saudského ministra energetiky,“ povedal analytik Tamas Varga zo spoločnosti PVM. „Trh teraz uvidí zvýšenú šancu na ďalšie zníženie produkcie na nasledujúcom zasadnutí OPEC + či už oprávnene alebo nie,“ dodal Varga.

Niekoľko členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a spojencov vrátane Ruska, známej ako OPEC+, v máji začalo dobrovoľné znižovanie produkcie. Očakáva sa, že tento krok, rovnako ako vyšší dopyt po benzíne v USA, obmedzí ponuku. OPEC+ sa opäť stretne na rokovaní o budúcej ťažobnej politike 4. júna. Minister energetiky Saudskej Arábie, ktorá je významným členom kartelu, v utorok varoval investorov, ktorí stavujú na pokles ceny ropy.

Ďalšie dôležité správy

Oil,Field,Site,,In,The,Evening,,Oil,Pumps,Are,Running
Neprehliadnite

Ceny ropy rastú, no pretrvávajú obavy z poklesu dopytu