Ceny ropy pokračovali vo štvrtok v raste druhý deň po sebe. Stredajšia správa o prudkom poklese zásob ropy v USA znížila obavy týkajúce sa spomaľovania ekonomiky.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI so septembrovým kontraktom sa vo štvrtok večer o 19.52 h SELČ predával so ziskom 1,93 dolára alebo 2,19 percenta po 90,04 dolára (88,47 eura). Októbrový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent zdražel o 2,28 v alebo 2,43 percenta na 95,93 dolára za barel.

Zásoby ropy v USA padli výrazne

Zásoby ropy v USA v týždni skončenom 12. augusta padli o 7,06 milióna barelov, uviedlo v stredu americké ministerstvo energetiky. Analytici počítali s ich znížením len o 275-tisíc barelov. Hlavným dôvodom bolo výrazné zvýšenie exportu, ktorý dosiahol rekordných 5 miliónov barelov denne, a nárast dopytu po benzíne.

Správa o vývoji ropných rezerv v USA prekvapila trhy, signalizuje totiž, že „fundamenty zrejme nie sú také negatívne, ako sme si mysleli ešte pred týždňom,“ uviedol viceprezident firmy BOK Financial Dennis Kissler. Obchodníci sa však podľa neho naďalej obávajú všeobecných ekonomických vyhliadok, a preto je trh veľmi nervózny.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Ceny zemného plynu v Európe vzrástli na nový rekord