Ceny ropy zaznamenali v piatok rast a k rastu smerujú aj za celý týždeň, druhý týždeň po sebe. K rastu cien prispelo čiastočné zlepšenie nálad na trhu po tom, ako USA oznámili pokles zásob ropy aj benzínu, čo signalizuje zvýšený dopyt po palivách. 

„Situácia sa zlepšila, avšak iba do určitej miery," povedal Robert Yawger zo spoločnosti Mizuho Securities. Ako dodal, „trh je aj naďalej prezásobený". Náladu na trhoch tento týždeň čiastočne zlepšili údaje z USA. Americké ministerstvo energetiky oznámilo, že zásoby ropy za predchádzajúci týždeň klesli viac, než sa čakalo, a pokles zaznamenali aj zásoby benzínu a ropných destilátov.

WA 7 Oklahoma - Ropné pole počas búrky v americkom meste Oklahoma 21. apríla 2020. Ceny ropy pokračovali v utorok v páde. Ropný trh výrazne zasiahol počas koronavírusovej pandémie prudký pokles dopytu, nadmerná ponuka a rýchle plnenie zásobníkov. FOTO TASR/AP


A pumpjack is pictured as a storm moves in Tuesday, April 21, 2020, in Oklahoma City. Oil prices continue to drop, because very few people are flying or driving, and factories have shut amid widespread stay-at-home orders due to the coron
Neprehliadnite

Ceny ropy vo štvrtok ráno mierne klesli po výraznom stredajšom náraste

Na druhej strane, Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) zhoršila svoju prognózu dopytu po rope na tento rok. Ako informovala, v dôsledku nižšieho dopytu po leteckej doprave klesne dopyt po rope v tomto roku o 8,1 milióna barelov denne na 91,1 milióna barelov denne. To je o 140-tisíc barelov denne menej, než IEA očakávala vo svojej predchádzajúcej prognóze.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent dosiahla do 7.51 h SELČ 45,12 dolárov za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 16 centov. Analytici očakávajú, že za celý týždeň zaznamená rast zhruba o 1,6 percenta.