Za celý týždeň smerujú ceny ropy Brent aj americkej WTI k rastu, analytici však zároveň upozorňujú na prípadnú druhú vlnu pandémie.

V minulých dňoch ceny ropy rástli, keď ich podporili signály obmedzovania produkcie a zvyšovania dopytu po komodite, v piatok však nabrali opačný kurz. Trhy znepokojili informácie z Číny, že vláda prvýkrát za tri desaťročia nestanoví cieľ hospodárskeho rastu, a nervozitu na trhoch zvýšil aj opätovný rast napätia medzi Pekingom a Washingtonom. Tentoraz USA ostro zareagovali na plány Číny prevziať kontrolu nad legislatívou v oblasti bezpečnosti na území Hongkongu.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 19.42 h SELČ 35,02 dolára (32,12 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 1,04 dolára (2,88 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 33,14 dolára za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 78 centov alebo 2,30 percenta.

Vzhľadom na vývoj v minulých dňoch však smerujú ceny ropy k týždennému rastu. Cena ropy Brent by mala za tento týždeň zaznamenať rast zhruba o 6 percent a cena WTI o 11 percent.

Podľa niektorých analytikov však rast cien v tomto týždni prišiel dosť skoro a v dosť vysokom rozsahu. Ako uviedli, druhá vlna nového koronavírusu nemusí byť taká vzdialená a prípadné opätovné reštrikcie v ekonomike povedú k poklesu cien na ešte nižšie úrovne než v prípade prvej vlny.