Ceny ropy v stredu pokračovali v poklese. Dole ich tlačil silnejší kurz amerického dolára a slabé údaje o čínskej ekonomike. Severomorská ropa Brent okolo 16:30 SELČ strácala zhruba 1,3 percenta na 72,6 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI vykazovala pokles o 1,4 percenta na 68,5 dolára za barel. V utorok sa cena Brentu aj WTI prepadla o viac ako štyri percentá.

Americký dolár sa v stredu vyšplhal na najvyššiu úroveň za viac ako dva mesiace, podporili ho slabé údaje o čínskej ekonomike i správy o prekvapivo rýchlom poklese inflácie v niektorých európskych krajinách. Silnejší kurz dolára zdražuje ropu a ďalšie komodity z pohľadu držiteľov iných mien, čo spravidla znižuje dopyt.

Stredajšie údaje čínskeho štatistického úradu ukázali, že pokles aktivity čínskeho spracovateľského sektora sa v máji prekvapivo zrýchlil. Index aktivity sa znížil na 48,8 bodu z aprílových 49,2 bodu. Zostúpil tak hlbšie pod kľúčovú 50-bodovú hranicu, ktorá oddeľuje pokles od rastu. Zaostal tiež za očakávaniami analytikov, ktorí jeho májovú hodnotu odhadovali v priemere na 49,4 bodu. Čína je najväčším dovozcom ropy na svete.

Pozornosť ropného trhu sa teraz upiera na zasadnutie skupiny ťažobných krajín OPEC+, ktoré sa uskutoční v nedeľu vo Viedni. Skupina, ktorá zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov na čele s Ruskom, sa minulý mesiac dohodla, že od mája do konca roka zníži ťažbu o 1,16 milióna barelov denne.

Poprední členovia skupiny zatiaľ vysielajú zmiešané signály o tom, či by v nedeľu mohlo padnúť rozhodnutie o ďalšom znížení ťažby. Analytici však podľa agentúry Reuters ďalšie obmedzenia produkcie neočakávajú, a to napriek terajšiemu poklesu cien.

Oil,Pump,Rig.,Oil,And,Gas,Production.,Oilfield,Site.,Pump
Neprehliadnite

Ropa výrazne zlacňuje pre neistotu okolo dohody o dlhovom strope USA