Výrobné ceny v priemysle aj v poľnohospodárstve utlmujú svoj rast. Ako informuje štatistický úrad, medziročný rast domácich výrobných cien v priemysle sa dostal pod úroveň 15 percent prvýkrát od decembra 2021.

K spomaleniu dynamiky rastu cien v poľnohospodárskej výrobe prispela lacnejšia rastlinná produkcia, medziročný pokles cien rastlinných výrobkov zaznamenali štatistici naposledy v júni 2020.

Energetiku zasiahol najprudší rast cien

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v apríli 2023 medziročne vyššie o 14,2 percenta, medzimesačne klesli o 2,3 percenta. Aktuálny rast bol výrazne nižší ako v predošlých mesiacoch, kedy cenový rast prevyšoval 27 percenta. Zo 16 sledovaných odvetví priemyslu sa medziročný rast cien prejavil v 13, v troch odvetviach boli ceny medziročne nižšie.

Naďalej najvyšší rast cien bol v oblasti energetiky, medziročný rast v apríli dosiahol viac ako 33 percent, v predošlých mesiacoch prekračoval 55 percent. V produkcii dopravných prostriedkov boli ceny medziročne vyššie o 7,4 percenta a vo výrobe z gumy a plastu o 17,4 percenta.

Naopak, medziročne nižšie boli výrobné ceny v produkcii kovov a kovových konštrukcií o 6,3 percenta a tiež v spracovaní ropných produktov o 22,5 percenta. Ceny priemyselných výrobcov na export boli medziročne vyššie o 3,8 percenta, medzimesačne klesli o 1,1 percenta.

Potraviny a stavebný materiál sú naďalej drahé

Rast cien poľnohospodárskych výrobkov sa v apríli medziročne výrazne spomalil na 9,1 percenta. Rastlinné výrobky dokonca medziročne zlacneli o osem percent, tento výsledok najviac ovplyvnil pokles cien obilnín o 15,2 %.

Ceny živočíšnych výrobkov boli vyššie takmer o 24 percent, čo je o tretinu nižšia hodnota oproti medziročným rastom v predošlých mesiacoch. Slepačie konzumné vajcia boli naďalej medziročne drahšie o viac ako 70 percent, rast cien surového kravského mlieka sa znížil na 28 percent.

Ceny stavebných prác medziročne vzrástli o 14,1 percenta, v porovnaní s marcom 2023 o 0,5 percenta. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve boli medziročne vyššie o 4,9 percenta, v porovnaní s marcom 2023 klesli o 0,6 percentuálneho bodu.

Ďalšie dôležité správy

EBE 14 Peking - Návštevníci v nákupnom centre si skúšajú zážitok z rozšírenej reality počas galavečera digitálneho umenia v Pekingu v utorok 2. mája 2023. FOTO TASR/AP

Visitors to a mall grasp at air as they try out an augmented reality experience of a digital art gala in Beijing, Tuesday, May 2, 2023. (AP Photo/Ng Han Guan)
Neprehliadnite

Technologické obry zatienili menšie firmy. Tie sa na raste trhu vôbec nezúčastňujú