Uviedol to šéf maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL Zsolt Hernádi v rozhovore s maďarskou televíziou ATV.

Vyzvala na odstránenie cenového stropu

Maďarsko podľa neho čelí „mimoriadne nebezpečnej" situácii, pretože cenový strop zvyšuje spotrebu pohonných hmôt.

„Nastoľuje to otázku, ako dlho v tom ešte možno pokračovať," uviedol Hernádi.

Spoločnosť MOL, ktorá vlastní najväčšiu sieť čerpacích staníc v Maďarsku, už skôr vyzvala na postupné odstránenie cenového stropu.
Maďarská rafinéria spoločnosti MOL v auguste pre údržbárske práce preruší prevádzku.

Jej slovenská rafinéria je kvôli údržbe mimo prevádzky už teraz, produkciu obnoví 20. júla. Podľa Hernádiho tak bude musieť MOL kvôli pomalej tvorbe zásob pohonných hmôt požiadať o uvoľnenie časti palív z maďarských strategických rezerv.

Bude platiť do októbra

Maďarská vláda zaviedla cenový strop vlani v novembri, maximálnu maloobchodnú cenu benzínu s oktánovým číslom 95 aj nafty stanovila na 480 forintov za liter. Až do 27. mája smeli v Maďarsku za úradnú cenu kupovať pohonné hmoty aj cudzinci, teraz pre nich ale platí trhová cena.

Hovorca vlády uviedol, že bez stanoveného stropu by boli ceny pohonných hmôt takmer dvojnásobné. Dodal, že vláda situáciu na trhu s pohonnými látkami priebežne analyzuje. Zatiaľ je rozhodnuté, že cenový strop bude platiť do októbra, napísala agentúra Reuters.

Premiér Viktor Orbán sa pomocou cenového stropu snaží zmierniť negatívne dopady vysokej inflácie na spotrebiteľov. Maďarský štatistický úrad minulý týždeň oznámil, že medziročný rast spotrebiteľských cien v Maďarsku sa v júni zrýchlil na 11,7 percenta z májových 10,7 percenta. Inflácia v Maďarsku sa tak nachádza na najvyššej úrovni za takmer štvrť storočie.

Ďalšie dôležité správy

Nákup a porovnávanie cien potravín v Maďarskom Gyóri.
Na snímke pumpa Mol a cena benzínu v Maďarsku.
Neprehliadnite

Chorvátsko má zaplatiť MOL-u 235 miliónov dolárov. Vychádza to z rozhodnutia tribunálu ICSID