Cena pšenice na medzinárodnom trhu po indickom zákaze vývozu prudko rastie. Na burze v Chicagu stúpla o 5,9 percenta a je najviac za dva mesiace. Informuje o tom na svojom webe BBC.

Uspokojenie základných potrieb

India, ktorá je druhým najväčším producentom pšenice na svete, prišla so zákazom vývozu minulý týždeň po tom, čo úrodu nepriaznivo ovplyvnila vlna horúčav, ktorá vyniesla domáce ceny na rekordnú úroveň. Na svetových trhoch stúpli tento rok ceny pšenice zhruba o 60 percent, čo zvýšilo cenu všetkého od chleba po rezance.

Indická vláda uviedla, že bude stále povoľovať vývoz do krajín, ktoré požadujú dodávky „na uspokojenie svojich potrieb v oblasti potravinovej bezpečnosti". Dodala, že zákaz vývozu nie je trvalý a môže byť zrušený.

Rozhodnutie Dillí ale skritizovali ministri poľnohospodárstva zo skupiny G7, ktorá sa stretla v Nemecku a tvoria ju zástupcovia siedmich najväčších svetových vyspelých ekonomík, ktoré dominujú svetovému obchodu a medzinárodnému finančnému systému.

Vývozné obmedzenia

„Ak by všetci začali uplatňovať vývozné obmedzenia alebo uzatvárať trhy, krízu by to zhoršilo," povedal nemecký minister pre výživu a poľnohospodárstvo Cem Özdemir na stretnutí s predstaviteľmi Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Veľkej Británie a Spojených štátov amerických.

India nepatrí k hlavným vývozcom pšenice, pretože väčšina jej úrody sa predáva na domácich trhoch. Po ruskej invázii sa ale prepadol ukrajinský export. A vzhľadom na suchá a záplavy, ktoré ohrozujú úrodu u ďalších veľkých producentov, očakávali obchodníci s komoditami, že dodávky z Indie vyrovnajú časť výpadku.

Pred zákazom vývozu si India kládla za cieľ dodať tento rok na svetový trh rekordných desať miliónov ton pšenice. Jej hlavnými odberateľmi sú ďalšie ázijské krajiny, napríklad Filipíny, Indonézia či Thajsko.

Ďalšie dôležité správy

Ruská invázia blokuje prístup Ukrajiny k prístavom v Čiernom mori, ktoré by za normálnych okolností slúžili na prepravu 90 percent vývozov krajiny. Krajina potrebuje prepraviť milióny ton obilia, aby zarobila kľúčové peniaze a predišla potravinovej kríze v oblastiach, akými sú Blízky východ a Afrika
Neprehliadnite

Ako si Brusel plánuje poradiť s prepravou ukrajinského obilia?