Cena plynu pre európsky trh sa dnes prepadla o viac ako desatinu, vrátila sa tak pod hranicu 100 eur za megawatthodinu (Mwh). K poklesu prispeli vysoké zásoby plynu a relatívne teplé počasie v Európe. Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v decembri vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku sa dnes znížila o zhruba 13 percent na 98,5 eura za MWh. Zostáva ale výrazne vyššia ako pred rokom, keď sa pohybovala okolo 40 eur za MWh.

„Teploty s blížiacou sa zimou klesajú, stále sú však na vyššej úrovni, ako je pre toto obdobie obvyklé," uviedla vo svojej dnešnej správe spoločnosť Energi Denmark, ktorá sa zaoberá obchodovaním s energiami. „Trh tak postupne zahŕňa do cien to, že zásobníky zostanú až do začiatku zimy naplnené, a to aj preto, že dopyt je výrazne nižší ako v rovnakom období minulého roka," dodala.

Zásobníky plynu v Európskej únii boli podľa údajov organizácie Gas Infrastructure Europe vo štvrtok zaplnené z viac ako 95 percent. Český minister priemyslu Jozef Síkela vo štvrtok uviedol, že české zásobníky plynu sú naplnené z 99 percent a obsahujú 3,34 miliardy metrov kubických zemného plynu. Dodal, že v októbri a prvom novembrovom týždni sa česká spotreba plynu medziročne znížila o 28 percent. Česko podľa neho z pohľadu zásobovania plynom zimu zvládne.

Ceny plynu v Európe tento rok tlačia nahor obmedzovanie dodávok z Ruska. V auguste sa tak cena plynu v TTF vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh. V októbri sa síce vrátila pod 100 eur za MWh, potom však opäť rástla a začiatkom novembra sa pohybovala blízko 140 eur za MWh.

Ďalšie dôležité správy

PK 46 archív Pokrent - Na archívnej snímke z 23. júna 2022 symbol snehovej vločky na digitálnom regulátore vykurovania ukazuje, že radiátor je vypnutý v nemeckej obci Pokrent v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko. Spolkový úrad pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) vydal vo štvrtok 29. septembra 2022 naliehavé varovanie. Vyzval spotrebiteľov, aby viac šetrili plynom bez ohľadu na chladné počasie, keďže čísla ukázali nadpriemernú spotrebu, napriek opakovaným prosbám
Neprehliadnite

Spotreba plynu v Európe klesla o dvadsať percent; vďaka teplému počasiu ľudia s kúrením počkali