Cena emisných povoleniek v Európskej únii vystúpila na nový rekord nad 55 eur za tonu. Informovala o tom agentúra Reuters. Systém obchodovania s emisiami je hlavným nástrojom EÚ na obmedzenie emisií skleníkových plynov.

Cena sa v stredu podľa agentúry Reuters vyšplhala až na 55,46 eura za tonu. Od decembra, kedy predstavitelia EÚ schválili prísnejšie ciele pre znižovanie emisií, si tak pripisuje zhruba 60 percent. Minulý týždeň prvýkrát prekonala hranicu 50 eur. Zdražovanie kvót všeobecne znamená pre európske elektrárne a továrne dodatočné náklady pri spaľovaní fosílnych palív, čo má vplyv okrem iného aj na ceny elektriny.

Geotermálna elektráreň patrí medzi najvhodnejšie energetické zdroje na ceste za znižovaním emisií, lepšou klímou a uhlíkovou neutralitou.
Neprehliadnite

Ceny emisných povoleniek v EÚ sa prvýkrát dostali nad 50 eur za tonu

Podľa vyjadrenia hlavného ekonóma ČEZ Pavla Řežábka z minulého týždňa patrí medzi hlavné dôvody rastu cien povoleniek prebytok peňazí na trhu, špekulácie a rastúce ambície Európskej únie v dekarbonizáciu.

Nemecká vláda schválila nový plán, podľa ktorého Nemecko dosiahne neutralitu emisií skleníkových plynov v roku 2045, čo je o päť rokov skôr oproti pôvodnému zámeru. Nemecko tak chce v ochrane klímy postupovať rýchlejšie ako celá Európska únia, ktorá s neutralitou počíta v roku 2050.