Priemerná cena benzínu v Spojených štátoch po prvý raz dosiahla päť dolárov (asi 4,75 eura) za americký galón (3,79 litra). Informovala o tom dnes stanica CNN s odvolaním sa na údaje americkej asociácie automobilistov AAA. Podľa stanice nie je ale dosiahnutie tejto hodnoty nijako prekvapujúce, pretože ceny pohonných hmôt v USA rastú už ôsmy týždeň.

Vysoké ceny budú ešte rásť

Podľa CNN cena päť dolárov za galón benzínu sa už stala bežnou v mnohých častiach Spojených štátov. Odborníci navyše predpokladajú, že cena benzínu sa bude aj naďalej zvyšovať a počas letných mesiacov by mohla vystúpiť až na šesť dolárov. Táto cena je napokon už bežná v niektorých amerických štátoch. Napríklad v Kalifornii priemer teraz predstavuje 6,43 dolára za galón.

Ceny benzínu v USA začali stúpať v polovici apríla, keď galón pohonných hmôt stál zhruba štyri doláre. Cena sa tak počas dvoch mesiacov zvýšila o zhruba štvrtinu.

Podľa spoločnosti GasBuddy, ktorá rovnako monitoruje ceny pohonných látok, v piatok prvýkrát priemerná cena nafty v USA vystúpila na 5,76 dolárov (5,48 eura) za galón, napísal denník The Washington Post.

Vplyvy ropného embarga

Rast cien benzínov nie je nepríjemnou správou len pre automobilistov. Drahšie pohonné hmoty sa premietajú do mnohých výrobných a spotrebiteľských odvetví, čo vedie k rastu inflácie. V piatok americké ministerstvo práce oznámilo, že v máji medziročný rast cien zrýchlil na 8,6 percenta. To bolo viac ako predpokladali analytici.

Do vývoja cien pohonných hmôt sa premieta okrem iného embargo, ktoré západné krajiny vyhlásili na ruskú ropu. Spojené štáty síce z Ruska nedovážali významné množstvo ropy, embargo vyhlásené na začiatku júna Európskou úniou sa ale premietlo do vývoja na globálnych trhoch. Ďalší z dôvodov rastu cien je podľa CNN aj ten, že niektoré americké rafinérie preferujú vyvážať svoju výrobu do Kanady a Európy, kde za ňu utŕžia viac peňazí, a na americkom trhu je potom obmedzená ponuka.

Výzva pre motoristov a Bidenova skúška

Podľa denníka The Washington Post Američania nie sú zvyknutí na také vysoké ceny pohonných hmôt. Denník poukazuje na výsledky svojho výskumu, podľa ktorého 44 respondentov nenačerpalo do svojho vozidla „plnú nádrž" práve kvôli vysokým cenám. Drvivá väčšina Američanov si tiež myslí, že výrobcovia využili situáciu, aby si navýšili marže. Ceny pohonných hmôt sa tak stávajú veľkou nepríjemnosťou pre administratívu prezidenta Joea Bidena, ktorú čakajú na jeseň voľby do Kongresu. „Problém spočíva v tom, že neexistuje jednoduchá cesta, ako skrotiť ceny za použitia politických nástrojov," uviedol analytik Eswar Prasad.

Ďalšie dôležité správy

Ponuka je zameraná špeciálne na zahraničných turistov, ktorí chcú vyskúšať inak zakázanú drogu: Bolívijčania sem majú vstup zakázaný. Kokaín je síce v Bolívii pomerne lacný a ľahko dostupný, jeho užívanie je však aj tu nelegálne. Ako je teda možné, že Route 36 funguje a je dokonca známym barom? Nuž, nie všetko je len o korupcii. Majiteľ síce podpláca úradníkov i policajtov, ale zároveň musí aj každých pár týždňov meniť polohu baru. Route 36 tak nemá stálu adresu, ale presúva sa po celom La Paz.
Neprehliadnite

Namiesto benzínu radšej kokaín a všetko si obehať, vyhlásil americký senátor John Kennedy