Otrasy na trhu s energiami v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu znamenajú, že závislosť od najviac znečisťujúceho paliva rastie. A keďže dopyt, a teda aj ceny, stúpajú na historické maximá, pre najväčších producentov uhlia to znamená nečakaný úspech.

Komoditný gigant Glencore Plc oznámil, že hlavné príjmy zo svojej uhoľnej jednotky v prvom polroku vzrástli takmer o 900 percent na 8,9 miliardy dolárov – viac ako Starbucks Corp. alebo Nike Inc. za celý rok.

Zisk najväčšieho producenta Coal India Ltd. sa takmer strojnásobil, tiež na rekord, zatiaľ čo čínske spoločnosti, ktoré produkujú viac ako polovicu svetového uhlia, zaznamenali v prvom polroku viac ako dvojnásobný zisk - 80 miliárd dolárov.

Snaha spomaliť globálne otepľovanie dopomohla úspechu uhoľných gigantov

Banky sa zaviazali ukončiť financovanie uhoľných spoločností, tie sa zbavovali baní a elektrární, a vlani v novembri sa svetoví lídri sa dostali najbližšie k dohode o ukončení používania uhlia. Je iróniou, že tieto snahy pomohli podporiť úspech producentov uhlia, pretože nedostatok investícií obmedzil ponuku. Dopyt je vyšší ako kedykoľvek predtým, keďže sa Európa snaží odstaviť sa od ruského dovozu dovozom väčšieho množstva uhlia a skvapalneného zemného plynu po mori, čím zostáva menej paliva pre iné krajiny.

Americkí výrobcovia tiež žnú obrovské zisky, Arch Resources Inc. a Peabody Energy Corp. tvrdia, že dopyt v európskych elektrárňach je taký silný, že niektoré z nich nakupujú vysokokvalitné palivo, ktoré sa zvyčajne používa na výrobu ocele.

Nemorálne zisky vs. lacná energia

Začiatkom tohto mesiaca generálny tajomník Organizácie Spojených národov Antonio Guterres kritizoval energetické spoločnosti, keď povedal, že ich zisky sú nemorálne, a žiadal mimoriadne dane.

Zástancovia uhlia tvrdia, že palivo zostáva najlepším spôsobom, ako zabezpečiť lacnú a spoľahlivú energiu, najmä v rozvojových krajinách. Napriek obrovskému zavádzaniu obnoviteľných zdrojov zostáva spaľovanie uhlia najobľúbenejším spôsobom výroby energie na svete, pričom predstavuje 35 percent všetkej elektriny.