Erik Thedéen, podpredseda Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA), pre Financial Times povedal, že ťažba bitcoinu sa pre jeho rodné Švédsko stala „národným problémom“, a varoval, že kryptomeny predstavujú riziko pre naplnenie cieľov Parížskej dohody týkajúcich sa zmeny klímy.

Podľa neho by európski regulátori mali zvážiť zákaz ťažobnej metódy známej ako „proof of work“ (dôkaz o vykonanej práci) a postrčiť tento sektor k modelu „proof of stake“ (dôkaz o podiele), ktorý je energeticky menej náročný, s cieľom znížiť rozsiahle využívanie energie v tomto sektore. „Proof of stake model má výrazne nižší energetický profil,“ dodal Thedéen. Ethereum, druhé najväčšie digitálne aktívum, oznámilo, že prejde na proof of stake model v júni.

Infographic: Bitcoin Devours More Electricity Than Many Countries | Statista You will find more infographics at Statista

„Finančný priemysel a veľa veľkých inštitúcií je v súčasnosti aktívnych na trhoch s kryptomenami a majú (environmentálnu, spoločenskú a riadiacu) zodpovednosť,“ dodal Thedéen. Varoval, že bez zásahu pôjde výrazné množstvo obnoviteľnej energie na vytváranie jednotiek bitcoinu namiesto toho, aby táto energia smerovala na odklon tradičných služieb od zdrojov energie vyrobenej z uhlia. Švédski regulátori, odkazujúci sa na údaje z CBECI indexu (Cambrigde Bitcoin Electricity Consumption Index), takisto poznamenali, že pri ťažbe jedinej jednotky bitcoinu sa spotrebuje také isté množstvo energie, aké potrebuje stredne veľké elektrické auto na to, aby prešlo 1,8 kilometra.

Ťažba kryptomien priťahuje čoraz viac kritiky pre svoj vplyv na životné prostredie. Podľa údajov z CBECI táto praktika predstavuje 0,6 percenta celkovej svetovej spotreby energie a ročne spotrebuje viac elektriny než Nórsko. V dôsledku rastúcej kritiky a zákazu v Číne ťažiari zvýšili podiel obnoviteľnej energie, ktorú používajú na poháňanie svojich počítačov, a vo veľkom sa presťahovali do krajín disponujúcim veľkým množstvom veternej a solárnej energie, akými sú Švédsko a Nórsko.

Ďalšie dôležité informácie

Zákazníci na Slovensku môžu od štvrtka využívať platby kryptomenami.
Neprehliadnite

Hegemónia bitcoinu sa pomaly končí, spotrebitelia začínajú používať aj iné kryptomeny