Vďaka zavedeniu covidpasov stúpla zaočkovanosť vo Francúzsku o 13 percent, v Taliansku o takmer 10 percent a v Nemecku o vyše 6 percent. Vyplýva to z novej štúdie francúzskej Rady pre ekonomické analýzy (Conseil d'Analyse Economique, CAE), ktorá sa zamerala na vplyv očkovacích preukazov na zdravotníctvo a ekonomiku. Odborníci porovnávali minuloročné dáta v krajinách, ktoré zaviedli digitálne certifikáty o covide v rovnakom čase. Výsledky štúdie v stredu zverejnili viaceré francúzske médiá.

Preukazy zachránili životy a odvrátili miliardové straty

Tím vedcov z CAE odhaduje, že vďaka očkovaniu sa predišlo takmer 4 000 úmrtiam vo Francúzsku a zároveň sa tým odľahčil tlak na jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS). V Nemecku vakcíny zachránili vyše tisíc životov a v Taliansku asi 1 300.

Vakcinačné preukazy podľa CAE navyše odvrátili šesť miliardovú stratu v HDP Francúzska. V Taliansku to boli vyše dve miliardy a v Nemecku takmer jeden a pol miliardy. Experti pri výpočte používali týždenné odhady vývoja HDP od Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).

Zásoba testov a vakcín je dôležitá

Tím vedcov očakáva, že očkovacie preukazy by mohli prispieť aj k zotavovaniu ekonomík. Poukazujú však na to, že dôležitá je aj dostatočná zásoba testov a vakcín, dôvera verejnosti v politikov a dostupnosť očkovacích látok pre marginalizované skupiny obyvateľstva.

Rozličné výsledky v skúmaných krajinách experti pripisujú rozdielnym prístupom tamojších vlád a rozdielnym opatreniam.

Ďalšie dôležité správy

KK34 Viedeň - Na snímke nový nemecký kancelár Karl Nehammer hovorí počas tlačovej konferencie 7. decembra 2021 vo Viedni. V Rakúsku sa 12. decembra skončí lockdown pre ľudí zaočkovaných proti novému koronavírusu. Naďalej ale bude platiť pre tých, ktorí proticovidovú vakcínu dosiaľ nedostali. Povedal to v utorok nový rakúsky kancelár Karl Nehammer na svojej prvej tlačovej konferencii vo funkcii šéfa vlády. FOTO TASR/AP

The new Austrian Chancellor Karl Nehammer speaks at a news conference about h
Neprehliadnite

Rakúsko od februára skráti platnosť covidpasov na šesť mesiacov