Bývalý riaditeľ SIS Karol Mitrík prvýkrát v rozhovore pre TREND porozprával svoju verziu toho, ako to bolo s tajnou službou a spisom Gorila. Dokument sa pred rokmi objavil na internete a mal byť prepisom rozhovorov, ktoré zaznamenala SIS medzi majiteľom Penty Jaroslavom Haščákom, vtedajším ministrom hospodárstva a ďalšími vplyvnými ľuďmi.

Špeciálny útvar na polícii Gorilu už roky vyšetruje ako jednu z najväčších káuz Dzurindovej vlády. K. Mitrík, ktorý bol nominantom SDKÚ, odmietol v prípade zbaviť mlčanlivosti jedného zo svedkov.

K. Mitrík tvrdí, že s informáciami v SIS sa kšeftovalo. „Bolo verejné tajomstvo, že Gorila sa predávala. A niektorí ju radi kupovali. Až keď ju politici prestali kupovať, objavila sa na internete,“ uviedol.

S istotou nevie povedať, či na trhu boli aj samotné nahrávky, ale skôr si myslí, že nie. Podľa K. Mitríka viacerí ľudia, ktorí zo SIS vynášali veci, v nej už nepracujú. „Väčšina už nie. Môj predchodca Jozef Magala urobil veľké upratovanie. Postrihal kontakty,“ poznamenal.

V čase Mitríkovho nástupu do SIS bola podľa neho tajná služba „už ako tak znormalizovaná po tých excesoch za Ivana Lexu, ktoré mali dozvuky ešte aj za Ladislava Pittnera. Teda, že unikali informácie a obchodovalo sa s nimi“.

Nebol to len Dzurinda, kto dostal informáciu

Akcia, na ktorú sa dovoláva Gorila, sa mala udiať ešte v období, keď SIS riadil Ladislav Pittner. Rovnako ako K. Mitrík bol z SDKÚ. Zákon o SIS hovorí, že tajná služba by v prípade, ak ide o podozrenia zo závažných trestných činov, medzi ktoré patrí aj korupcia, mala spolupracovať na ich vyšetrovaní. SIS však v tom čase informovala vtedajšieho premiéra a predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu, pritom v Gorile sa spomínajú jeho nominanti.

Podľa K. Mitríka však tajná služba urobila všetko, čo mala. „Pozor, nebol to len Dzurinda, kto dostal informáciu. SIS informovala prierezovo všetkých, vrátane nižších zložiek polície,“ konštatoval. Najdôležitejší aspekt si podľa neho nikto nevšíma a všetko sa zvaľuje len na SIS. „Treba sa pozerať aj na to, čo robilo vtedy ministerstvo vnútra, ako aktívne konali ľudia v tomto rezorte, v polícii,“ dodal.

Gorila sa na webe objavila koncom roka 2011 pred parlamentnými voľbami. Následne bol na polícii vytvorený špeciálny tím na vyšetrovanie korupcie a Gorily. Vyšetrovateľ žiadal K. Mitríka ako šéfa SIS o zbavenie mlčanlivosti bývalého príslušníka Petra Holúbeka, ktorý mal Gorilu nahrávať. K. Mitrík to odmietol.

„Niektoré požiadavky, vrátane zbavenia mlčanlivosti, išli nad zákonný rámec. Chcel som sa vyhnúť súdnym sporom, ktoré by som si sám vyrobil,“ reagoval.

Penta ešte vedie spory

Súdne spory v súvislosti s Gorilou viedla Penta. Ktoré z nich sú stále neukončené, hovorca Gabriel Tóth nespresnil. „V súčasnosti sa vedie už len niekoľko sporov v rovine správneho a civilného súdnictva v spojení s Gorilou, do ich skončenia právoplatným verdiktom ich ale nebudeme komentovať,“ reagoval. V súvislosti s otázkou, či im niekto núkal informácie SIS na predaj, odkázal na starší rozhovor J. Haščáka v SME.

J. Haščák v ňom tvrdil, že Gorilu videl už v roku 2008 a čiastkové informácie o dva roky skôr. „Prídu sem, povedia, že majú pre nás informácie a keď im za ne zaplatíme, tak nám ich dajú,“ povedal. Nikdy vraj nemal dôvod zaplatiť.

Podľa K. Mitríka existuje počítačová analýza, koľko percent zo spisu Gorila je pravdivých. Bývalý šéf SIS tvrdí, že dofabulovaná bola napríklad pasáž, ktorá sa týka jeho predchodcu Jozefa Magalu. V Gorile sa uvádza, že po príchode Magalu do SIS došlo k odvolaniu väčšiny funkcionárov sekcie vnútorného spravodajstva, personálnej sekcie a analytickej. Personálne pohovory s príslušníkmi služby mal podľa dokumentu vykonávať človek, ktorého spájajú so Smerom, ale aj s Pentou. K. Mitrík však priznal, že verifikácia, čo z Gorily je pravda, je ťažká, lebo keď prišiel do SIS, nahrávky už boli skartované.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik už pred rokom avizoval, že vyšetrovanie Gorily sa blíži do finále. Dodnes polícia ani prokuratúra výsledky nezverejnila.

Rozhovor s K. Mitríkom nielen o Gorile, ale aj o tom, ako jeho NKÚ upozorňoval premiéra na eurofondy a prečo poskytol alibi viceprimátorovi Košíc Eugenovi Čuňovi v korupčnej kauze, si prečítajte v najnovšom vydaní TRENDU. 

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.