Bývalý guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney kritizoval plány novej britskej vlády znížiť dane. Centrálnej banke to sťažuje možnosti boja s vysokou infláciou a zasieva chaos na finančných trhoch. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Ako Carney povedal v rozhovore pre BBC, rozhodnutie britskej vlády, ktorá sa v mene podpory ekonomiky rozhodla pre zmiernenie daňovej záťaže, viedlo k dosť dramatickému vývoju na finančných trhoch. Nový minister financií Kwasi Kwarteng predstavil minulý týždeň opatrenia na podporu hospodárskeho rastu, pričom ich súčasťou je výrazné zníženie daní v hodnote 45 miliárd libier (49,85 miliardy eur). Kwarteng tak splnil sľuby novej premiérky Liz Trussovej, neuviedol však, aký to však bude mať vplyv na verejné financie.

V reakcii na daňový balíček zaznamenal kurz libry pokles oproti americkému doláru na historické minimum a výnosy britských dlhopisov vzrástli. Bank of England preto obnovila nákup štátnych dlhopisov, aby stabilizovala situáciu na trhu, pričom pôvodne mala v pláne od začiatku októbra začať dlhopisy vo svojom vlastníctve predávať. Od tohto plánu neustúpila, odložila ho však na neskorší termín.

Carney dodal, že je správne, že sa vláda snaží urýchliť rast ekonomiky, túto ambíciu by si však mala nechať na neskoršie obdobie. Takéto plány v súčasnej situácii iba vyvolávajú neistotu a obavy z dôsledkov pre verejné financie.

Ďalšie dôležité správy

EBE 35 Davos - Na snímke prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová na 51. výročnom Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose 25.  mája 2022. FOTO TASR/AP


Christine Lagarde, President of the European Central Bank, attends the World Economic Forum in Davos, Switzerland, Wednesday, May 25, 2022. The annual meeting of the World Economic Forum is taking place in Davos from May 22 until May 26, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Šéfka ECB si za boj s infláciou vyslúžila kritiku. Banka si protirečí, tvrdia europoslanci