Bytové domy s vlastnou kotolňou a odberom plynu viac ako 100 megawatthodín (MWh) ročne budú môcť od marca nakupovať plyn od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) v cene približne od 69 až do 89 eur za megawatthodinu vrátane dane z pridanej hodnoty.

Túto možnosť majú mať bytové domy, ktoré nakupujú plyn v tomto roku o 50 percent drahší oproti štandardným regulovaným cenám. V pondelok o tom na tlačovej konferencii informoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Cena bude platiť pri dvojročnej zmluve

„Týmto vieme zabezpečiť, že žiadne spoločenstvo vlastníkov nebude kupovať plyn drahšie ako tesne pod 80 eur za MWh,“ povedal Sulík. Táto cena bude platiť pri dvojročnej zmluve. Nižšiu cenu vo výške približne 69 eur za MWh budú mať bytové domy, ktoré uzatvoria s SPP trojročnú zmluvu na dodávku plynu, a o dvadsať eur za MWh viac budú platiť bytové domy, ktoré uprednostnia ročnú zmluvu.

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek spresnil, že záujemcovia o dodávku plynu, ktorí spĺňajú požiadavky, musia do piatka (18. 2.) vyplniť dotazník a odoslať na email [email protected] na ministerstvo hospodárstva. Informácie k týmto požadovaným údajom MH zverejní na svojej internetovej stránke.

Nové zmluvy budú platiť od marca

Nové zmluvy s SPP by mali platiť od začiatku marca. Bytových domov s kotolňami, ktoré majú odber cez 100 MWh, a teda nespadajú medzi odberateľov s regulovanými cenami, je podľa Galeka asi 1100. Niektoré bytové domy však majú z minulosti uzatvorené výhodnejšie zmluvy, a preto túto ponuku nevyužijú.

Sulík zopakoval, že rezort pripravuje zmenu legislatívy, ktorá by rozšírila okruh regulovaných subjektov na dodávky energií. „Chceme pomerne veľkému počtu subjektov umožniť stať sa regulovaným subjektom. Bude to ich dobrovoľné rozhodnutie,“ povedal Sulík. Okrem iného by malo ísť práve o bytové domy s vlastnými kotolňami.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR  Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) diskutujú počas rokovania vlády SR v Bratislave v stredu 9. februára 2022. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Vláda vyčlení pre inštitúcie 52 miliónov eur na pomoc so zdražovaním energií