Bulharsko sa usiluje o obnovenie projektu ropovodu, ktorý by viedol cez Balkán a ktorým by krajina zabezpečila svojej jedinej rafinérii pri Čiernom mori dodávky inej ako ruskej ropy. Uviedol to dnes bulharský prezident Rumen Radev. Rafinériu má pod kontrolou ruská ropná spoločnosť Lukoil.

Sofia podľa prezidenta rokuje so susedným Gréckom o výstavbe 300 kilometrov dlhého ropovodu, ktorý by prepravoval ropu z gréckeho prístavu Alexandrupoli na pobreží Egejského mora do bulharského čiernomorského prístavu Burgas.

Bulharsko v súčasnosti stále odoberá ruskú ropu. Získalo dvojročnú výnimku zo zákazu na dovoz ruskej ropy, ktorý EÚ zaviedla kvôli invázii ruských vojsk na Ukrajinu. Podľa vládnych predstaviteľov si krajina potrebuje zabezpečiť dostatok ropy odinakiaľ ako z Ruska, aby udržala v chode rafinériu pri Čiernom mori s kapacitou 196-tisíc barelov denne, až výnimka na ruskú ropu v roku 2024 skončí. Rafinéria zabezpečuje viac ako 75 percent pohonných hmôt pre bulharský trh.

Od projektu ropovodu, ktorý mal cez bulharské územie do Grécka prepravovať až 50 miliónov ton ruskej ropy ročne, Sofia upustila v roku 2011 z ekonomických a ekologických dôvodov. Odhadované náklady vtedy predstavovali jednu miliardu eur.

Radev na energetickom fóre uviedol, že sa dohodol s gréckym premiérom a prezidentom na nutnosti čo najrýchlejšie obnoviť projekt ropovodu, tentoraz by ale dodávky mali prúdiť opačným smerom.

„Je to potrebné pre našu rafinériu a tiež pre ďalšie rafinérie pri Čiernom mori, aby mohli prijímať ropu z celého sveta," povedal prezident. Dodal, že je to dôležitý krok so strategickým významom. Dodávky do rafinérie po mori by podľa úradníkov mohli byť komplikované kvôli preťaženému Bosporskému prielivu, takže projekt ropovodu je atraktívnym a nákladovo efektívnejším variantom.

Bulharský minister energetiky Rosen Christov dúfa, že predbežnú dohodu s Gréckom sa podarí podpísať v najbližších týždňoch, aby obe krajiny mohli začať pracovať na tom, ako projekt ropovodu štrukturovať, uviedla agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

WA 9 Moskva - Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó počúva ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova počas stretnutia v Moskve vo štvrtok 21. júla 2022. FOTO TASR/AP In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Hungary's Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Szijjarto listens to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov during their talks in Moscow, Russia, Thursday, July 21, 2022. (Russian Foreign Ministry Press Service via AP)
Neprehliadnite

Maďarsko naďalej ráta so spoľahlivou prepravou plynu cez Bulharsko, vyjadril sa Szijjártó