Turecko poskytlo Bulharsku prístup k svojim terminálom na skvapalnený zemný plyn LNG), čím otvorilo prísne kontrolovaný kút európskeho trhu s plynom, píše Bloomberg.

Bulgarský štátny distribútor plynu Bulgargaz bude môcť na základe dohody podpísanej v utorok dovážať LNG cez turecké terminály a distribučnú sieť ďalších 13 rokov.

Bude dosť plynu

Bulharsko bude takisto môcť využívať celkovú kapacitu približne 1,5 miliardy kubických metrov ročne, povedal na tlačovej konferencii turecký minister energetiky Fatih Dönmez.

„Vďaka tejto dohode sme teraz schopní nakupovať plyn od producentov z celého sveta," povedal novinárom bulharský minister energetiky Rosen Christov. „Je to riešenie nielen národného a regionálneho, ale aj európskeho významu," dodal.

Kým západná Európa urýchlene buduje novú infraštruktúru, aby nahradila ruský plyn, Turecko minulý rok využilo necelú polovicu kapacity svojich štyroch LNG terminálov s celkovou kapacitou 21,9 milióna ton.

Piate zariadenie tohto typu by mali uviesť do prevádzky koncom januára. Ankara má ambíciu vytvoriť „globálny uzol“ pre zemný plyn v regióne Trácia na hranici s Bulharskom.

Intenzívne rokujú

Okrem LNG investuje Turecko aj do nových skladovacích kapacít, pričom rokuje s Ruskom a Turkménskom o nových dodávkach, ktoré by mohli prúdiť cez Turecko do Európy.

Rokovania by však mohli naraziť na viaceré prekážky vrátane nákladov na výstavbu plynovodu, ktoré by mohli dosiahnuť miliardy eur. Zanedbateľné nie sú ani geopolitické rozpory medzi EÚ a Ruskom.

Boli úplne závislí

Po zastavení priamych dodávok zemného plynu z Ruska v roku 2022 Bulharsko pripojilo svoju plynovodnú sieť ku gréckej sieti a tým aj k Transjadranskému plynovodu (TAP). Pred energetickou krízou spôsobenou ruskou agresiou proti Ukrajine bolo Bulharsko takmer úplne závislé od ruského plynu.

Ďalšie dôležité správy