Bulharsko odhaduje, že jeho rozpočtový deficit dosiahol v roku 2022 približne 1,5 miliardy leva (766,95 milióna eur). To znamená zhruba 1 percento hrubého domáceho produktu. Ak sa odhad potvrdí, bude to výrazne nižší deficit, než naznačoval revidovaný cieľ, ktorý vláda stanovila na 3,4 percenta HDP. Uviedlo to cez víkend bulharské ministerstvo financií.

Dosiahnutie deficitu na úrovni 1 percenta HDP bude znamenať výrazné zlepšenie aj oproti roku 2021, za ktorý Bulharsko zaznamenalo deficit na úrovni 3 percent HDP. Na druhej strane, výdavky sa budú presúvať do ďalšieho roka, dodalo ministerstvo financií. To zvýši tlak na rozpočet v roku 2023.

Výdavky štátu najviac ovplyvnili kompenzácie pre podniky, ktoré zasiahli rastúce náklady na energie. Okrem nich sa zvýšili dôchodky a mzdy v niektorých oblastiach štátnej správy.

Ďalšie dôležité správy

PK 27 archív Essenbach - Na archívnej snímke z 11. septembra 2022 para stúpa z chladiacej veže atómovej elektrárne Isar 2 v nemeckom Essenbachu. Nemecko predĺži životnosť všetkých troch zostávajúcich atómových elektrární do jari budúceho roka. FOTO TASR/AP

ARCHIV - 11.09.2022, Bayern, Essenbach: Wasserdampf steigt aus dem Kühlturm des Atomkraftwerks (AKW) Isar 2. Die verbleibenden drei deutschen Atomkraftwerke sollen maximal bis zum 15. April 2023 weiterlaufen können. Das hat Kanzler Olaf Schol
Neprehliadnite

Bulharsko podpísalo kontrakt s ďalšou firmou na dodávky jadrového paliva