Bulharskí poľnohospodári na rade miest krajiny zablokovali dopravu na protest proti rozhodnutiu vlády nepredĺžiť zákaz dovozu ukrajinských plodín. V utorok chcú demonštrovať v Sofii, informovali bulharské médiá.

Bulharsko minulý týždeň uviedlo, že nepredĺži zákaz dovozu ukrajinského obilia a ďalších poľnohospodárskych produktov, ktorý mal skončiť 15. septembra a ktorý kvôli ochrane trhu dočasne zaviedla Európska komisia pre päticu krajín východného krídla EÚ.

Bulharský premiér Nikolaj Denkov argumentoval, že obnovenie dovozu z Ukrajiny zníži ceny základných potravín, zníži infláciu a pomôže ľuďom s nízkymi príjmami.

Slovensko, Poľsko a Maďarsko na rozdiel od Bulharska oznámili, že budú v obmedzení dovozu ukrajinského obilia pokračovať. Ukrajina na trojicu krajín podala sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu.

Časovo neobmedzená cestná blokáda sa podľa agentúry BTA odohráva na viac ako 40 miestach Bulharska, vrátane hraničných priechodov. Organizátori žiadajú nielen pokračovanie zákazu dovozu obilia z Ukrajiny, ale aj jeho rozšírenie na ovocie, zeleninu, mäso, mlieko a med.

Zástupcovia bezmála troch desiatok odborových organizácií v poľnohospodárskom sektore podľa rozhlasovej stanice BNR uviedli, že rozhodnutie vlády nepredĺžiť embargo na ukrajinské poľnohospodárske produkty dopadne v Bulharsku na 900-tisíc ľudí.

Oznámili tiež, že farmári v utorok prídu so svojou technikou protestovať pred budovou vlády v Sofii. Požadujú tiež odstúpenie Denkovovho prozápadného kabinetu, ktorý po svojom júnovom nástupe schválil vojenskú pomoc Ruskom napadnutej Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

WA 9 Istanbul - Na snímke zamestnankyňa Spoločného koordinačného centra OSN kontroluje obilie na palube lode, ktorá priplávala z ukrajinskej Odesy v tureckom Istanbule neďaleko vstupu do Bosporského prielivu v pondelok 17. júla 2023. Platnosť dohody umožňujúcej Ukrajine bezpečne vyvážať obilie cez Čierne more na svetový trh v noci na utorok oficiálne vypršala po tom, ako Moskva nesúhlasila s jej predĺžením a odstúpila od nej.  Oznámenie o pozastavení dohody Ruskom prišlo v pondelok len niekoľko
Neprehliadnite

Ukrajina plánuje zažalovať Poľsko, Maďarsko a Slovensko za zákazy dovozu agroproduktov