Doposiaľ sa počítalo s tým, že letisko by mohlo prevádzku obnoviť v pondelok. Na letisku Zaventem pri utorňajších atentátoch samovražedných islamistov zahynulo 11 ľudí, v rovnakom dni nasledoval podobný útok v bruselskom metre s 20 mŕtvymi.

V stredu letisko oznámilo, že začína odbavovať len nákladnú prepravu a niektoré súkromné či špeciálne lety, zatiaľ čo pre bežnú osobnú dopravu bude k dispozícii najskôr v pondelok.

Pri útokoch bol vážne poškodený jeden z hlavných terminálov. Explózia si tento týždeň v belgickej metropole vyžiadala taktiež asi 300 zranených, stav niekoľkých z nich je veľmi vážny.

O prípadnom útoku sa vedelo omnoho skôr

Plány na vykonanie prípadného útoku na bruselskom letisku našla grécka polícia v dvoch bytoch v Aténach ešte v januári 2015 a informovala o tom aj zodpovedné úrady v Belgicku. Oznámila to v sobotu grécka spravodajská stanica Skai s odvolaním sa na policajné zdroje. 

Medzi rôznymi inými dokumentmi sa vtedy našla aj mapa bruselského letiska. Grécka polícia však zatiaľ túto mediálnu správu oficiálne nekomentovala. Skai uviedla, že plány sa našli v bytoch, ktoré mali prenajaté islamisti.

Neskôr vyšlo najavo, že v jednom z týchto bytov sa zdržiaval aj organizátor novembrových útokov v Paríži Abdelhamid Abaaoud.

Niekto z polície to zbabral

Zadržaný Salah Abdeslam odmieta od utorkových útokov v Bruseli spolupracovať s vyšetrovateľmi. Ako v piatok poslancom povedal belgický minister Koen Geens, "už nechce hovoriť", informovali agentúry AP a DPA.

S. Abdeslama zadržali v Bruseli 18. marca. Francúzsko žiada jeho vydanie, proti čomu sa spočiatku podľa svojho právnika chcel brániť, neskôr však zmenil názor. Pred súd ho najbližšie predvedú 7. apríla.

Na osobitnom zasadnutí parlamentu v piatok popoludní vystúpil takisto aj belgický minister vnútra Jan Jambon. Poslancom povedal, že neodhalenie militanta Ibrahima El Bakraouiho, ktorý sa vyhodil do vzduchu na bruselskom letisku, bolo dôsledkom nedbanlivosti v radoch polície.

Jambon uviedol, že preberá politickú zodpovednosť, "niekto bol však nedbanlivý a nedostatočne aktívny". „Niekto v našom policajnom aparáte to zbabral,“ citovala ho agentúra Reuters.

Belgické úrady v tom čase reagovali, že  I. Bakraoui, ktorý porušil podmienky podmienečného prepustenia po odpykaní si necelej polovice desaťročného trestu za ozbrojenú lúpež, je kriminálnikom, nie však militantom. Žiadali tiež ďalšie informácie od Turecka. 

J. Jambon uviedol, že I. Bakraouiho chytili v Turecku neďaleko sýrskej hranice 11. júna 2015. Turecko informovalo belgické veľvyslanectvo, že ho 14. júla posadia na let do Amsterdamu, kde ho nezadržali, pretože holandská polícia nedostala od belgických kolegov pokyn, aby tak urobila.

Minister dodal, že styčný dôstojník belgickej polície na ambasáde v Turecku polícii v Belgicku až o šesť dní neskôr, 20. júla, oznámil, že I. Bakraouiho zadržali v Turecku pre podozrenie z terorizmu. Dôstojník následne požiadal turecké úrady o potvrdenie informácií o I. Bakraouim a ich reakciu nahlásil o šesť mesiacov neskôr, 11. januára.

Podľa vyjadrenia J. Jambona by mali proti tomuto policajtovi iniciovať disciplinárne konanie. Ministri J. Jambon i K. Geens ponúkli v súvislosti s prípadom rezignáciu, premiér Charles Michel to však zamietol.

Zrušený koncert

Atentáty v Belgicku spôsobili aj ďalšie zmeny. Americká speváčka Mariah Carey v piatok oznámila, že z bezpečnostných dôvodov zrušila svoj nedeľný koncert v Bruseli. Informovala o tom agentúra AP.

Zrušenie bruselského koncertu ohlásila internetová stránka, ktorá predáva lístky na koncerty európskeho turné americkej popovej divy.

M. Carey na Twitteri potom napísala: „Milujem svojich fanúšikov v Bruseli, avšak teraz som dostala odporúčanie zrušiť moje vystúpenie kvôli bezpečnosti mojich fanúšikov, kapely, štábu a všetkých, ktorí sa na turné podieľajú.“ 

Odkaz neuvádza, či sa vystúpenie uskutoční v náhradnom termíne. V sobotu večer má speváčka naplánovaný koncert v Luxemburgu.