Britský premiér Boris Johnson musí rešpektovať princípy "právneho štátu" a plne implementovať ustanovenia pobrexitovej dohody týkajúce sa Severného Írska.

Žiadna tvrdá hranica

Vyhlásili to predstavitelia Európskej únie pred začiatkom summitu skupiny G7, ktorý sa vo štvrtok a piatok koná v anglickom grófstve Cornwall, informoval denník The Guardian.

EBE 15 Londýn - Britský premiér Boris Johnson počas tlačovej konferencie pri príležitosti prvého výročia od zavedenia prvého lockdownu v spojitosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 v Londýne 23. marca 2021. FOTO TASR/AP

Britain's Prime Minister Boris Johnson holds a news conference at 10 Downing Street, on the first anniversary of Britain's coronavirus lockdown, in London, Tuesday March 23, 2021.  The day is being called a national day of reflection to mark the anniversary of Britain's first
Neprehliadnite

Británia uvoľnila dohľad na hraniciach spojený s brexitom

,,Dohodli sme sa so Spojeným kráľovstvom, že protokol (o Írsku a Severnom Írsku) je jediným riešením, ktoré zaistí, že medzi Severným Írskom (a Írskou republikou) nebude tvrdá hranica," povedala na štvrtkovej tlačovej konferencii šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdôraznila, že ,,sme o tom rokovali niekoľko rokov a prišli sme na to, že je to jediné riešenie".

Predseda Európskej rady Charles Michel uviedol, že Johnsonovo správanie vyvoláva v radoch členských štátov EÚ rastúce znepokojenie. ,,Implementovať to, na čom sme sa dohodli, je prvoradé - je to otázkou právneho štátu," zdôraznil.

Leyenová spomína brexitovú dohodu

Von der Leyenová taktiež upozornila na nevyhnutnosť dodržiavania brexitovej dohody, ktorú podpísali - ako zdôraznila - obe strany - Londýn i EÚ. ,,Preukázali sme flexibilitu... ale tento (severoírsky) protokol a brexitová dohoda sa musia v plnom rozsahu implementovať," dodala.

Počas summitu G7 v Británii sa uskutoční aj trojstranné stretnutie Johnsona, Michela a Leyenovej.

KK22 Londýn - Britský minister financií Rishi Sunak (uprostred) počas summitu ministrov financií skupiny G7, 4. júna 2021 v Londýne. Ministri financií skupiny G7, siedmich najvyspelejších ekonomik sveta, sa v piatok stretávajú v Londýne. Európania sú pritom optimistami a veria, že G7 podporí návrh USA na zavedenie minimálnej globálnej dane z príjmu právnických osôb. FOTO TASR/AP
Britain's Chancellor of the Exchequer Rishi Sunak, centre back, and U.S. Treasury Secretary Janet Yellen, back right,
Neprehliadnite

Aktivisti kritizujú dohodu G7 o minimálnej dani zo zisku nadnárodných firiem

Eurokomisia začala v marci podnikať právne kroky proti Británii v súvislosti s novým porušením podmienok dohody o brexite z roku 2019; okrem iného aj pre nedodržanie dôležitých ustanovení protokolu o Írsku a Severnom Írsku.

Brusel a Londýn vedú spor o výrobky vstupujúce na územie Spojeného kráľovstva zo Severného Írska po tom, ako Londýn v marci jednostranne odložil zavedenie kontrol bezpečnosti potravín.

Protokol o hraničnom režime

Predstavitelia EÚ kritizovali pozastavenie výstavby hraničných kontrolných bodov v prístavoch v Severnom Írsku, ako aj to, že nebolo prijatých dostatok zamestnancov, ktorí by kontroly vykonávali a nevznikli ani systémy na trasovanie tovarov.

Takýmto krokom porušil podmienky dohody o brexite, ktorá zahŕňa aj protokol o hraničnom režime medzi Írskom a Severným Írskom.

londýn
Neprehliadnite

Spojené kráľovstvo uzavrelo s Nórskom obchodnú dohodu po brexite

Tento protokol bol navrhnutý na ochranu ustanovení z Veľkopiatkovej dohody dosiahnutej v roku 1998 a na udržanie otvorených hraníc medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko, ktorá zostáva súčasťou jednotného trhu EÚ.

Únia trvá na tom, aby sa britská vláda vzdala podobných jednostranných opatrení a dôsledne implementovala prijaté dohody, inak hrozí právnymi následkami.