Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová chce vyzbierať viac peňazí, ktorými chce bojovať proti novému americkému dotačnému programu. Nebude to však mať jednoduché, píše Politico.

Von der Leyenová odštartovala diskusie, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou rozdelia EÚ. Zaujímalo by ju totiž, či si posilnenie priemyselnej základne bloku bude vyžadovať nové únijné financovanie.

Nový americký zákon, z ktorého budú na úkor Európy profitovať severoamerické firmy, zastihol EÚ nepripravenú a tak sa snaží nájsť spôsoby, ktorými by mohla posilniť svoju konkurenčnú výhodu.

Okrem prepracovania pravidiel štátnej pomoci bloku s cieľom podporiť miestne investície do čistých technológií, von der Leyenová takisto vyzvala na „nové a dodatočné financovanie na úrovni EÚ“. Tým mala na mysli nový Európsky fond suverenity, ktorý predsedníčka po prvý raz spomenula pred europoslancami vo svojej správe o stave Únie v septembri.

„Spoločná európska priemyselná politika si vyžaduje spoločné európske financovanie,“ povedala predsedníčka. Cieľom tejto politiky je, aby sa európsky priemysel stal lídrom v oblasti prechodu na čistú energiu. To znamená viac peňazí na výskum, inovácie a strategické projekty na úrovni EÚ.

Výzva na prílev nových fondov EÚ pripomína diskusie, ktoré viedli k vytvoreniu fondu obnovy po pandémii koronavírusu. Ak nám majú slúžiť ako kompas, je pomerne pravdepodobné, že nadchádzajúce diskusie nebudú prebiehať hladko.

Zatiaľ čo zástupcovia Komisie trvajú na tom, že nehrozí podanie žiadneho konkrétneho návrhu a že rokovania medzi členskými štátmi sa len začali, tak by táto téma mohla byť na programe stretnutia lídrov EÚ, ktoré sa má konať budúci týždeň v Bruseli.

Ďalšie dôležité správy

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.
Neprehliadnite

Leyenová: Únia bude musieť revidovať pravidlá štátnej pomoci