Európska komisia predstavila Kompas EÚ, ktorý má bloku pomôcť opätovne získať konkurencieschopnosť a zabezpečiť udržateľnosť.

Kompas má vytýčiť cestu, aby sa EÚ stala miestom, kde sa vyrábajú a uvádzajú na trh budúce čisté technológie, služby a produkty, ktoré pomôžu Európe stať sa prvým klimaticky neutrálnym kontinentom.

Nový nástroj je reakciou na to, že počas posledných dvoch desaťročí EÚ nedokázala udržať krok s veľkými ekonomikami sveta. Blok má pritom podľa Bruselu všetko potrebné na zvrátenie negatívneho trendu vďaka vzdelanej pracovnej sile, kapitálu, úsporám, jednotnému trhu a sociálnej infraštruktúre.

„Musíme odstrániť svoje slabiny, aby sme znovu získali konkurencieschopnosť,“ uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Vyjadrila nádej, že kompas pre konkurencieschopnosť premení odporúčania správy Maria Draghiho do cestovnej mapy.

Draghiho analýza identifikovala tri transformačné piliere na zvýšenie konkurencieschopnosti bloku: odstránenie medzier v oblasti inovácií, spoločný plán dekarbonizácie a zníženie nadmerných závislostí od iných krajín, vrátane zvýšenia ekonomickej bezpečnosti, čo znamená diverzifikáciu dodávateľských reťazcov a budovanie efektívnych partnerstiev.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke priemyselný park Valaliky počas návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica a podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva SR Denisy Sakovej 28. novembra 2024, kde sa stretli s predstaviteľmi spoločností Valaliky Industrial Park a MH Invest k aktuálnej situácii v súvislosti s výstavbou závodu Volvo. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Je jedno kto je pri moci. Konkurencieschopnosť Slovenska vždy klesne, varujú podnikatelia