Európska komisia ponúkla Číne vakcíny proti covidu-19. Darovanie vakcín by mohlo byť súčasťou súboru opatrení, ktorý Európska únia chystá v reakcii na epidemiologickú situáciu v Číne, píše denník Financial Times s odvolaním sa na svoje zdroje. Čína už skôr uviedla, že preočkovanie jej obyvateľstva je dostatočne vysoké.

Pandemická situácia sa zhoršuje

Ponuku podľa denníka Financial Times urobila pred niekoľkými dňami eurokomisárka Stella Kyriakidesová pri rokovaní s čínskymi predstaviteľmi. Únijné štáty majú v súčasnosti očkovacích látok nadbytok a chcú preto zrevidovať zmluvy s výrobcami. Na ponuku eurokomisárky Peking zatiaľ nereagoval.

Darovanie vakcín, ktoré v súčasnosti členské krajiny nepotrebujú, je súčasťou pripravovanej únijnej odozvy na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu v Číne. O únijných opatreniach sa má tento týždeň rokovať v Bruseli. Niektoré krajiny, napríklad Taliansko, Francúzsko či Španielsko, už zaviedli povinné testovanie pre cestujúcich z Číny. Ďalšie štáty také opatrenia nechystajú.

Ochrana vakcínami nie je dostatočná

Po rozvoľnení väčšiny pandemických opatrení v decembri čelí Čína podľa západnej tlače silnej vlne nákazy koronavírusom. Peking ale tvrdí, že tieto správy sú zveličené. Čínske úrady tiež oznamujú jednotky mŕtvych nakazených denne, zatiaľ čo podľa odhadov západných organizácií v krajine zomiera v súvislosti s covidom-19 niekoľko tisíc ľudí denne.

Čínske zastupiteľstvo pri EÚ v nedeľu uviedlo, že preočkovanie čínskeho obyvateľstva je dostatočne vysoké. To však spochybňujú experti na zdravotníctvo, ktorí poukazujú na nízku zaočkovanosť niektorých skupín, napríklad seniorov nad 80 rokov. Podľa odborníka Svetového zdravotníckej organizácie (WHO) Mikea Ryana nie je ochrana vakcínami v čínskej populácii dostatočná a vyzval na ďalšie očkovanie proti covidu-19 v krajine.

Čína v rámci pandémie covidu-19 spolieha predovšetkým na vakcíny a prípravky, ktoré si sama vyrába. Čínske vakcíny sú podľa denníka Financial Times menej účinné, než tie západnej výroby používajúce technológiu mRNA.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Čínska ekonomika minulý štvrťrok pravdepodobne klesla