Európske aj slovenské lekárne majú už istú dobu poloprázdne pulty. Prudký nárast infekcií počas zimy a covidom obmedzený vývoz z Číny spôsobili, že pre pacientov je ťažké dostať sa k niektorým základným medikamentom, ako sú penicilín či paracetamol. Takmer všetkých 27 členských štátov EÚ aj Spojené kráľovstvo pociťujú ich nedostatok.

Pod tlakom členov Európska komisia sľúbila, že zasiahne a pripraví návrhy na vyriešenie večného liekového problému prostredníctvom „systémovej priemyselnej politiky“. Uviedla, že čoskoro navrhne konkrétnu legislatívu, ktorá „zabezpečí prístup k liekom pre všetkých pacientov v núdzi a zabráni akémukoľvek narušeniu trhu s liekmi“. Reforma je namierená na výrobcov liekov. Prináša im „prísnejšie záväzky v oblasti dodávok, skoršie oznamovanie nedostatkov a odberov a zvýšenú transparentnosť zásob“, prezradili predstavitelia Eurokomisie pre Financial Times.

Priemysel bude oponovať

Je pravdepodobné, že farmaceutický priemysel bude návrhom Bruselu oponovať. Podľa jeho zástupcov by mali vlády platiť viac za lieky a uvoľniť pravidlá označovania a povolenia na uvedenie na trh, ak chcú zvýšiť ich ponuku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa